Szerelem volt ez nekem első...hallásra.
Mert mindössze Fellini-féle 8 és fél éve történt, 2013. február 25.- én, amikor életemben először hallottam erről a növényről. Pedig többször belefutottam már a tucatnyi kertészeti könyvünkben korábban is, láthattam a kertészeti árudákban a beszerző túráink során, elsétálhattam mellette az utcákon/a parkokban, nyilván többször rá is csodálkoztam a színeire erre-arra az országban/világban, de csak azon a téli napon állt össze a kép számomra.
A Nagykovácsi Természetvédő Egyesület (NATE) és az Öregiskola meghívta Kósa Gézát, az MTA Ökológiai Kutatóközpont-Ökológiai és Botanikai Intézet Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertjének a vezetőjét Nagykovácsiba, aki megajándékozta a hallgatóságot egy pazar, humoros, rendkívül informatív, részletekben bővelkedő és hasznos előadással, amelyről én egy szó szerint lejegyzett, öt fejezetből álló, illusztrált poszt-sorozatot készítettem.
Az előadás során (leírva a harmadik részben/posztban), a nagykovácsi kertekbe ajánlott növények felsorolásakor bukkant fel a mai immigráns neve.
Ez a növény a perzsafa volt.
1.
Kósa Géza így mutatta be a növényt röviden és vázlatosan, de nekem ennyi is elég volt, mert a szavak misztikus ködén túl, ott és akkor azonnal tudtam, hogy nekem kell egy ilyen. Vagy kettő. Vagy három. Vagy tizenkettő.
"...A perzsiai varázsfa, vagy perzsafa. Jegyezzék meg ezt a nevet. Amikor kimegyek Németországba vagy Hollandiába, szinte már rémisztő az a kultusz, ami ezt a növényt övezi. Hihetetlenül sok fajtát állítottak elő belőle. Annak, aki nem ismerné, annak a legfőbb tulajdonságára hadd utaljak: az egyik legjobb őszi lombszínt adó növény. Az élénk aranysárgától a rikító mínium vörösig mindent tud. Nagyon jól alakítható, formára nyírható, nevelhető. Ez egy óriási sztárnövény most, nyugaton, nálunk még annyira nem terjedt el, de várható, hogy hogy hamarosan megjelenik, a kiskertekben is nagyon jól alkalmazható. (A perzsafa: mesés. Egy csoda.)
-De ez nem az a trópusi vasfa? –jött a kérdés a hallgatóság soraiból.
-Nem, nem az. Perzsafának hívjuk, mert Észak-Perzsiában és a Transz-Kaukázusban él, tehát a Kaukázus déli oldalán. Rendkívül jó növény..."
Az ókori Perzsia a civilizáció egyik bölcsőjeként véste be magát az emberiség történelmébe. A birodalom akkor ért hatalma csúcsára, amikor Mezopotámiát is magába olvasztotta: az orvostudomány, a csillagászat, a művészet, az építészet...a kultúra és a tudásvágy minden szegmensének a virágzó kertje volt, így természetesen a kertkultúrának is.
A perzsafa akár annak a hajdani, a Krisztus utáni 7. század előtt létezett, rég letűnt, különböző népektől és katonai/vallási/kulturális hatásoktól kavargó, etnikailag színes Perzsiának is az emblematikus növénye és esszenciája is lehetne. Perzsia, Mezopotámia, Babilónia...akkádok, sumérek, asszírok, hettiták, médek, perzsák keveredtek a hatalmas régióban és birodalomban. A perzsafa stilizált ábrázolásban tehát akár az ország zászlaján is megállná a helyét: nagyon kifejező utalásként szolgálhatna az ókori Perzsia és a mai Irán összekapcsolására és színes történelmének szimbolizálására.
A perzsafa 1841-ben jutott el Európába: nem meglepő módon a kertészet iránti rajongásától is híres Nagy-Britannia közvetítésével. Észak-Irán/Észak-Perzsia ezzel egy igazán egzotikus ajándékot adott Európa/a nyugat és a világ kertészeinek és kerttulajdonosainak. A növény meglehetősen tekervényes utat járt be, míg az angliai Királyi Botanikus kertben kicsomagolhatták az első példányait: Szentpéterváron keresztül jutott el a céljáig. A perzsafa latin nevét (Parrotia persica) egy XIX. századi német férfiú, F. W. Parrot tudós/botanikus előtt tisztelegve választották ki.
1935-ig Iránt Perzsia néven jegyezték nyugaton, és egészen 1979-ig lényegében mindkét név hivatalosan is használható volt. Perzsia viszonya a nyugattal sem az ókorban nem volt, sem a modern időkben nem felhőtlen. Persze annak, ahogy ma látjuk és/vagy láttatják nyugaton Iránt, semmi köze nincs ahhoz, ahogy pl. a perzsák látják önmagukat. Ma szinte csak a politika szűrőjén át beszélnek Iránról, és ebben a környezetben a Közel-Kelet vérrel és robbanásveszélyes eseményeitől azokig az iráni sportolókig terjednek a hírek, akik nem hajlandóak pástra lépni az olimpián, ha véletlenül egy izraelivel kerülnek össze. Ez a gólpassz lábra jött, mert ez kicsit más: Irán izzó indulatainak egyik forrása éppen az etnikai/nyelvi/kulturális sokszínűség egyik töréspontjából fakad, és ez a perzsa-arab viszály. Már az is segít, ha ezt a 10 dolgot tudjuk Iránról, de a részletesebb magyarázat Perzsia történelme: talán nem véletlen, hogy Iránban kudarcba fulladt az arabizáció. Keveredtek az arabokkal, de fel nem olvadtak, és a hivatalos nyelv ma is a perzsa Iránban. Arabnak nevezni egy perzsát a szándéktól függően nagyjából olyan tudatlanság/tévedés/sértés, mint egy skótnak az, ha leangolozzák, vagy ha egy erdélyi magyart, pláne, ha egy székelyt lerománoznak: ezt még egy iráni perzsától tanultam 1 millió évvel ezelőtt, a gimnáziumban, aki négy évig az osztálytársam volt.
Az az ókori/régi, évezredekig virágzó Perzsia a vallásújító Zarathustra prófétának a tanításait követve, a zoroasztrianizmusban kereste az utat az örök boldogság eléréséhez. Istentiszteletük jellegzetes szertartása volt a tűztemplomban, a szent tűz őrzése. A tűz jelenítette meg, szimbolizálta a vallás lényegét: Isten fényét és ragyogását. Ezért hívták őket tévesen tűzimádóknak. Nem a tüzet imádták, hanem azt, amit a lángjai által nyújtott a szemlélőnek. Az európai katedrálisok tájolásakor és építésekor hasonló szándék motiválta az építtetőket. Csak az európai építészek Istent/Isten szimbolikus jelenlétét a Nap fényével, a Nap ragyogásával hívták be a szakrális terekbe. Erre szolgáltak a rózsaablakok és a templomhajók nagy, festett, ólomüveges üvegfalai, vagy akár a kis magyar Sainte-Chapelle ablakai is. Színekkel teli világ volt a perzsa is. Talán nem véletlen, hogy egy innen, e szintén csodás civilizációból érkező fiatalembernek a képzeletét is rabságban tartotta, aki az emberiség történetének egyik legelképesztőbb vállalkozásában/hódításában szerezte meg a nagy és örök háborús riválistól/fenyegetéstől ezt a hatalmas birodalmat...arra a rövid időre, ami megadatott neki, de ami elég volt ahhoz, hogy örökre beírja a nevét a történelemkönyvekbe.
A perzsafa valóban mesebeli: a varázslat, a begyűjtött fények, a színek orgiájának a növénye, amely ragyog a kertben, akár a tűz, csak a tűz pusztító ereje nélkül. Élő láng. Annak, aki nem ismeri, megpróbálom megmutatni, hogy miképpen és miért az.
2.
A száraz kertészeti tények és a kevésbé száraz személyes tapasztalataink a következők:
- Lombhullató, de ezt a sportot nagyon viccesen űzi: sokszor a levelek – pl. enyhe tél idején vagy ha a perzsafa falak mellett és/vagy más növények viszonylagos védettségében áll – összeszáradva, megbarnulva, megfeketedve egészen tavaszig a fán maradnak. A meleg, az enyhülés, a jó idő beköszöntével, – ekkor, de csak ekkor – a fa hirtelen ledobja az összes elhalt levelet, és szinte azonnal kizöldül. Még az átmenetet sem igen lehet észrevenni. Gyors lombcserélő inkább, mint lombhullató. Talán szemérmes, szégyenlős, s nem szeret meztelen/kopasz ágú lenni.
- Nem klasszikus fa, hanem bokorfa. A megnevezés a megjelenésére utal: egy fa és egy bokor jellegzetességeinek ötvözete. Fiatal növényként még egy törzsű, de idősebb korábban több törzset növeszt. Szertelen, vad, zabolátlan összhatású, semmi rendszer és egyensúly nincs benne: a törzs egyes részein laza, máshol kaotikusan sűrű ágrendszerű. Közvetlenül a talaj felett is növeszt ágakat, aztán két tenyérnyi szakaszok is lehetnek, ahol nem növeszt egyet sem.
- Alapvetően nem igényel semmiféle metszést (az elhalt, berepedt ágak levágásán túl, ha akad ilyen), de alakítható, – akár egy törzsű fává is, akadnak kertészetek, ahol már előnevelten is így árulják őket – ha valaki azt szereti, vagy valamiért muszáj vagdosni belőle. Ezt tavasszal érdemes megtenni, de az egyik, érzékeny helyen lévő perzsafánkhoz – sok másik növénnyel verseng a helyért, a fényért – az egész vegetációs időszak alatt hozzányúlok, és formálgatom, óvatosan és megfontoltan lenyesegetek belőle kisebb-nagyobb ágakat. Bírja, semmi baja nem volt soha tőle. Viszont nem sövénynövény. Ne essen senki túlzásba a metszéssel. Nem szabad nagyon a növény természete és természetes szépsége ellen dolgozni. Ezt az is jól mutatja, hogy a metszések helyén csak nagyon lassan hajtanak ki az új ágak. Lehet tehát formálni a perzsafát, a bátrabbak próbálkozhatnak az erőteljesebb bokrosításával is, de más bokrokhoz képest, pl. kerti gyöngyvessző, vagy akár az olyan fákhoz képest, mint pl. a vérszilva, amelyek szinte felrobbannak az új hajtások tömkelegétől egy-egy metszés után, a perzsafa inkább sebzésként éli meg a metszőolló harapását.
- Imádja a Napot, a fényt. Félárnyékban, sőt, akár árnyékosabb (de nem teljes árnyékban!) közegben is megél. Az egyik perzsafánk évekig növekedett a nála jóval nagyobb cserjék és bokrok árnyékában, míg végül kitört közölük és föléjük emelkedett. Ha azonban esélye sincs arra, hogy hosszabban is érje a nap során a fény, akkor a perzsafa olyan lesz, mint egy egész nap kennelben tartott kutya, aki a család közelében szeretne lenni: szomorú látvány. És az őszi színpompája is elmarad, az csak halovány árnyéka lesz igaz önmagának.
- Melegkedvelő, de olyan nagyon, hogy az már a magyar törvényekbe ütközik, ám ettől még masszívan télálló. Fiatal korában érdemes lombtakarással óvni a gyökerét a fagyoktól...de mi minden tél elején így teszünk. Ez a klíma meg se kottyan a fának, de mi óvatos duhajok vagyunk, inkább biztosra megyünk, óvjuk, amikor és ahogy tudjuk.
- Klasszikus szoliter növény. A szépsége akkor érvényesül igazán, ha egymagában áll. Kerti fókuszpontnak is kiváló. Éppen ezért jó döntés azoknak, akik a kert kialakításának kezdetén választják. Egy már beállt, teleültetett és/vagy merev, az utolsó fűszálig megtervezett kertbe utólag berakni nehezebb lehet. Ha van a kertben szabad hely, ha kert lazán beültetett, akkor ritkán adódhat gond az elhelyezésével, de azért ebben az ügyben nem mi vagyunk a jó példa. 1999-ben vettünk itt telket, és mikor mi elültettük a perzsafáinkat, azok egy 10-15 éves, már javarészben telített kertbe költöztek be (nem egyszerre, nem ugyanabban az évben vettük őket). Nincsenek is tökéletes helyen, de a mi kertünk eleve "kissé" túlzsúfolt, erdőszerű, angolkert-szerű, mert mi nem ismerünk a zöld környezetben mértéket...és soha nem is akartunk ismerni. Ha valami megtetszik, addig gyötörjük a kertet, míg helyet nem találunk az új növénynek, kompromisszumok árán is. Ennek a fajta érzelmi-ösztönös kertészkedésnek időnként természetesen megvannak a maga hátulütői és keserves veszteségei.
- A fiatal perzsafáknak ezüstszürke, sima törzsük van, akár egy bükkfának. Amit nem tudok saját fotón megmutatni és igazolni, hogy idősebb korában a fa kérge platánszerűen – sőt, az Arizónai ciprus törzsére is emlékeztető módon – dekoratív, rózsaszín-zöldes, foltos-rajzos mintázatú lesz, ahogy lemezesen lehámlik.
- Az első fejezetben tárgyalt Arizónai ciprusnak gyakorlatilag egyetlen negatív vonása volt: négyes kategóriájú allergén. A perzsafa (az alapfaj és a vizsgált fajták) jelenleg "felülvizsgálandó" státusz alatt áll az ÁNTSZ-nél. Ez majd jelenthet rosszat vagy jót is az allergiásoknak.
- A kertészek a perzsafáról szólva mindig az őszi leveleinek szépségét hangsúlyozzák, de azt szinte mindegyikük következetesen elfelejtik megemlíteni, hogy a növény tavaszi/nyári ruhája is különleges. A magamfajta laikus-hobbikertészre hárul a feladat, hogy jelezzem ezt: fényes, viaszos csillogású, egészen mély, szinte fekete tónusúan sötétzöld levelei vannak. Nagyon szép.
- Ezek a különleges formájú és szép levelek erős ágakon ülnek. Tapasztalatból mondom, hogy a fa jól állja a szélviharokat is.
- Minden egyes perzsafa lombja a mesterséges beavatkozás, a kertész metszőollója nélkül is egyedi formát fog ölteni: ez függ az ültetés helyétől, tehát a környező növényektől/kerti elhelyezéstől és a levegő-szél-fény-árnyék viszonyoktól. Nekünk három perzsafánk van, és nincs két egyforma közöttük. Az egyik tömöttebb, a másik karcsúbb, a harmadik bokrosabb...amint valamilyen módon átalakítottuk az egyik-másik környezetét (például levágtuk az őt beárnyékoló egyéb fák, bokrok, cserjék ágait, az egész lombozat alakja megváltozott) Egy fenyő például soha nem csinál ilyet, de a fák többsége sem. Egy fenyő mindig fenyő formájú/fenyő jellegzetességű marad, tartja az alakját, a karakterét. A perzsafa nem, pontosabban az ő karaktere az alkalmazkodás: ő együtt él a környezet változásaival. Szétterül, ha nincs elegendő fény, felnyurgul, ha sokan és sűrűn állnak körülötte a növények. Az egyik perzsafánk szinte nem is kereste az eget, amíg nem nyitottunk neki teret felfelé. Begubózik, széthúzódik a lombja, vagy növekszik ugyan, de egy kígyót megszégyenítően eltekeredik, elhajol a törzse, ahogy a fényt keresi, vagy egészen hozzátapadnak az ágai a központi törzshöz, mint valami oszlopos, keskeny ciprusnak, ha nem jut neki hely: nálunk mindegyik megtörtént.
- Van csüngő ágrendszerű fajtája is, a ’Pendula’, de mindegyik fajtáról, az oszlopos formájúakról is azt mondják: idősebb korukban, széles ernyőjű (fajtától függően, a szélessége akár nagyobb lehet, mint a magassága) fácskává alakulhatnak át, bár ekkor már bokorfához méltóan inkább bokor hatásúak, semmint fások. De – ahogy mondtam – a fa alakítható, metszhető, ha nagyon elszabadulna. Erre egyébként is csak idősebb korában lehet számítani...ha egyáltalán.
- Közepes gyorsasággal, de pontosabb, hogy inkább lassan növekszik.
- Magasság? Ez érdekes téma, és sokféle szám előjön a keresésre. A 16-20-30 méteres magasságot is elérheti, és akadnak az internet bugyraiban ilyen, meghökkentően nagy méretű, széltében is terebélyes egyedekről készített fotók. Mások szerint 6-12 méter között áll meg a növekedésben: többségében a különböző kertészetek/kertészeti honlapok ismertetőiben is hasonló adatokat tüntetnek fel. Kósa Géza is azért ajánlotta Nagykovácsiba (többek között), mert igazi kiskerti fácska. Én hiszek/hittem neki, és nem aggódok amiatt, hogy a fák kinőnék a területet. Ebből kiindulva jó választás, még az átlagosnál kisebb méretű kertekbe is. Nagykovácsi viszonylatban az átlag 900 m²-t jelent, a mi telkünk 785 m². De kitűnő az utcai kertekbe is, ott, ahol a légvezetékek miatt eleve korlátozott az ültethető fafajták száma. Nálunk a faluban, a légvezetékektől mentes kertvárosi részek utcáira, tehát az építéstörténeti szempontból újnak számító Nagyszénás-kertbe vagy a Kálvária kertbe pedig maga a tökély...bár ott elvileg minden az, csak a szomszédok már azelőtt szólhatnak, hogy a mamutfenyőd elérné a 93,6 méteres magasságot és az 1000 tonnát.
- Hosszú életű. A Budai Arborétumban többfajta perzsafa is található, közöttük a Ménes utcai feletti Felső kertben egy kiemelkedő dendrológiai (faismerettani) értékű 120 éves példány is. Érdekesség és büszkeség: A ’Tűzmadár’ és az ’Október’ fajta is magyar nemesítésű. (Schmidt Gábor, illetve Józsa Miklós szelekciója, nemesítése)
- A talaj: érzékeny téma. Elvileg inkább az üde, tápanyagokban dús, humuszos, lazább, jó vízáteresztő képességű, gyökér-és növénybarát talajba való ültetését javasolják, (a budai talaj éppen ilyen) de a perzsafa az agyagos közeget is jól bírja, tehát a nagykovácsi talajra sem érzékeny, és ha nálunk kibírja/kibírta, akkor mindent kibír. Egyébként sem válogatós. Meszes és savas közegbe is ültethető, ez utóbbi esetben színesebbek lesznek a levelei. Minden egyes kertészeti posztban muszáj megemlítenem, hogy ennél gyalázatosabb földje kevés településnek van: a termőréteg csekély, három csepp eső után az is olyan, mint a macskafos, de két nap szárazság után inkább ásnád fel az aszfaltot az utcán, mert talán abba is könnyebb belebökni az ásót. A perzsafa ebben is megél, él, növekszik, pompázik...legfeljebb jobban megküzd a tápanyagokért. Persze ettől még nem tiltja a törvény, hogy az ültetőgödröt nagyra ásd, és némi talajcserével üde, könnyebb földszerkezetű közegbe helyezd a növényt, illetve pl. tőzeggel javítsd a talajminőséget, fellazítva a márgás, sárga, nehéz agyagot, amivel a Föld Anya (nagy területen) sújtotta ezt a csodás fekvésű, műanyag, újgazdag menekülttábort.
- Szívós, erős növény. Betegségekre, kártevőkre nem érzékeny.
- Az őshazájának megfelelően a vízigénye is inkább átlag alatti...európai mértékkel mérve. A fiatal növény a kezdeti időszakban rendszeres öntözést igényel, de a megerősödött példány már kevesebbel is beéri. Az öntözéséről azonban nem szabad megfeledkezni. Nem kaktusz.
- És igen, keretes zárásként az őszi színei, "az élénk aranysárgától a rikító mínium vörösig": gyengébb idegzetű vagy kevésbé tehetséges festőművészek valószínűleg szeppukut követnének el, amennyiben arra a merészségre vállalkoznának, hogy ezt a páratlan színgazdagságot hitelesen próbálják meg visszaadni egy képen. A tűzpiros, a kárminpiros, vörös, a meggybordó, a narancssárga, a bíbor, a bronz, az arany és a sárgák végtelen számú árnyalatának, keveredésének őszi színorgiája miatt lett ez a növény Nyugat-Európában sztár, és emiatt növekszik az ismertsége, kedveltsége idehaza is. A fotók talán beszédesebbek.
A perzsafa nem hazudtolja meg a nevét.
Varázsfa.
♦
A fotók nagyobb méretben vagy diavetítésben itt megtekinthetők: zord indafoto