A CEN-Összefogás plakátja az Ady Endre-Kossuth Lajos utca sarkán
♦
Vasárnap választunk. A poszt kiindulási helyzete az, hogy a választásokon való részvételnek értelme van.
A kormányzat ugyan nem így tervezte, amikor az európai uniós és a hazai, önkormányzati választásokat összetolta, de Mr. Fehér Ing felbukkanásával még az is elképzelhető, hogy ez valóban így lesz, vagyis ezúttal valóban lesz valami halovány esély arra, hogy értelmet találjunk az állampolgári jogaink gyakorlásában, mintha valóban egy demokráciában élnénk.
Magyar Péter felbukkanásáig én is osztottam több milliónyi gondolkodni képes honfitársam véleményét abban a vonatkozásban, hogy "ez a rendszer semmiféle demokratikusnak nevezett választáson nem váltható le, mert egy tökéletesen kiépült, bebetonozott, kiszolgáltatottságra, függési viszonyokra, teljes megfélemlítésre és totális manipulációra bejáratott rendszer. Ebben az országban 2014 óta nem tartottak demokratikus választásokat – ennek semmi köze ahhoz, hogy a hozzám hasonló született vesztesek, vagyis mi néhány milliónyian megszállottan próbáljuk őrizni az illúzióinkat, és a maguk lehetőségein belül harcolunk / írunk / tüntetünk / szavazunk (vagyis ostobán szolgáljuk, legitimáljuk a demokrácia illúzióját). Egy 1000 milliárd forintnyi közpénzből felturbózott médiagépezet mossa a megfelelő agyakat a Fidesznek kedvező döntés felé...", de azt hiszem elég alaposan és szájbarágósan bizonyítottam a fehéringes fiatalemberről szóló posztban, hogy ezúttal a rezsim talán tényleg elveszítheti a statikai biztonságát. Egy kicsit.
Azért most még ne szopjuk egymás faszát, ahogy Winston Wolfe /Harvey Keitel mondta a Ponyvaregényben, mert ez még nem egy országgyűlési választás lesz, de talán megengedhetünk magunknak egy menetrenden kívüli, extra dobostortát. Ennek a választásnak az eredménye mindenképpen jelzésértékű lesz. Reménykedni még nem bűn.
Sajátos poén, hogy Nagykovácsiban, a regnáló hatalommal szembeni ún. ellenzéknek is csak ez a reménye maradt.
Ellenzék: a szó klasszikus, és az országos politikában használt formájában jelenleg ilyesmi nincs Nagykovácsiban, inkább rivális lokálpatriótákról beszélhetünk, akiknek a jelenlegi, regnáló politikai ellenfelei szintén lokálpatrióták – ezt soha nem vontam kétségbe –, csak ez utóbbiak ezt a lokálpatriotizmusukat folyamatosan a jelenlegi hatalom iránti szimpátiájukkal ötvözik, és így ez már kevésbé tűnik makulátlan tisztaságúnak...a számomra.
A helyi ellenzék – az egyszerűség okán maradok e hibás terminológiánál – , ahogy az ország sok más településén is, tehát szintén a Fideszt megtépázó botrányok hullámaira próbál felkapaszkodni, vagyis abban bízik, hogy például a Magyar Péter keltette remény szele is belekap a hajójuk kifeszített vitorlájába.
Ha ez nem jön össze nekik, akkor a faluban, kicsiben, megismétlődik az a vereség, ami az összefogásban megoldást kereső ellenzék számára 2022-ben jött el, az országgyűlési választásokon. Nagykovácsiban ugyanis pontosan ugyanazt a választási-politikai taktikát másolják az ellenzéki erők, amely befuccsolt 2 évvel ezelőtt, a végül Márki-Zay Péter neve alatt futó formációban. A faluban is két olyan gárda fogott össze, akik 2019-ben még egymás riválisai voltak, és akkoriban jórészt semmiben sem találták meg a közös hangot.
Igen, tudom, hogy 2022-ben ez részben a választási rendszer manipulációjából fakadó kényszerhelyzet volt és lenne minden ellenzéki mozgalom számára...de, ahogy említettem, most azt játszom, hogy van értelme azon vergődni, hogy ez a rendszer egy ún. demokratikus választáson leváltható-e.
Nekünk, akik nem vagyunk hívei ennek a feudális, orosz-kínai vazallusállamnak, és szeretnénk egy szebb jelenben, és egy még szebb jövőben élni, ez egy lényeges kérdés.
Egyrészt ennek a merész, ellenzéki összefogásra építő, felmelegített kísérletnek a hátterét és lehetséges következményeit beszélem el ebben a posztban, bemutatva a szereplőket, összehasonlítva a 2019-es és a 2024-es eseményeket is (a maiak nem érthetőek meg az 5 évvel ezelőttiek nélkül), másrészt a regnáló helyi hatalom politikai kampányának a NER-propagandastílusába beágyazott, álszent kétarcúságára is vetek egy pillantást. Minden összefügg egymással, ahogy majd látható lesz.
Mottó 1.: "Négy-öt magyar összehajol" (Ady Endre)
Mottó 2.: "Megtanultam, hogy amikor esélyed van megölni a riválisodat, akkor nem gondolkozol, hanem megteszed." (Orbán Viktor)
Mottó 3.: "Milyen kevesen voltunk, és milyen sokan maradtunk." (Garibaldi csodálatosan gúnyos megjegyzése, amikor fél Itália úgy emlékezett, hogy ő is ott volt annak idején, amikor a vörösingesei élén (1000 ember) végrehajtotta sikeres és legendás marsalai partraszállást. Magyarországon fel kéne vésni nemzeti mottónak: itt is fél Magyarország már a szocializmus alatt is konzervatív-jobboldali-nemzeti-hazafias ellenállóvá avanzsált...1989 után.
Mottó 4.: "A háború: béke. A szabadság: szolgaság. A tudatlanság: erő." (George Orwell, 1984.)
♦
Pillanatfelvétel és múltidéző a szereplők jobb megértéséhez
1."...Nem ugyanabban a csapatban játszottunk, de egészen rendkívüli erővel dobták bele magukat a küzdelembe, és eget-földet-médiahegyeket megmozgattak a céljaik érdekében. A Civilek Nagykovácsiért Egyesület az elmúlt, vaskos 5 évben megkerülhetetlen szereplője lett a helyi közéletnek...és a 2019-es vereségükkel éppen olyan látványosan tűntek el a színről, amilyen elánnal addig ütötték a vasat. Kőkeményen közéleti témákkal, elsősorban természetesen a fő profiljuknak számító CBA-Príma beruházással foglalkoztak minden platformon...Rendszeres és aktív levelezőpartnerei voltak az önkormányzatnak. A Teadélutánoknak, a vitaesteknek és a közmeghallgatásoknak pedig elmaradhatatlan szereplőiként léptek fel. Tüntettek, népszavazást kezdeményeztek (többször), aláírásokat gyűjtöttek, néhány esetben rendesen rárobbantották az ajtót az önkormányzatra (Rozmaring utcai lakópark). Előfordult, hogy faképnél hagyták őket, és néha sikerült mellé lőniük. Szóval kijutott nekik a sikerből és a kudarcból is, ahogy az természetes. A Linum Udvar néven futó CBA-projekthez kapcsolódó konkrét eseményekről eddig 14 posztot írtam, de ha hozzácsapom azokat is, amelyek érintették a témát vagy a Cinke tevékenységét, akkor jóval nagyobb számot kapok. Az építkezés elindulása volt a pont az "i"-n, ezzel a történetnek ez a fejezete lezárult..." ( Hír, név, 2021. január)
2. "...Azon kedves olvasóimnak, akik nem itt élnek, és soha nem olvasták e blog politikatörténeti beszámolóit, tudniuk kell, hogy Kiszelné Mohos Katalin (KMK) egy igen változatos, a hirtelen magasba emelkedéstől a gyors zuhanásig, a kegyvesztettségben és a kőkemény revansban gazdag, a politikai ejtőernyőzés minden jobboldali kacskaringóját is kimaxoló közéleti életutat tudhat magáénak.
Kádéenpésfideszesfüggetlenjobboldalicivil: ő mindez egyszerre.
És mindig azt az arcát veszi elő, amelyikre az adott pillanatban szükség van. Hozzáteszem: ezt nem csinálja rosszul. Az egykori "óvó néniből" – gyakran szokták őt ezzel szurkálni – mostanra kaméleon tisztaságú, dörzsölt politikus lett, és ennek olykor határozottan meg is van a haszna. Ezt nem lehet tőle elvitatni..." (Kiszelné kicsi szitája, 2022. november)
3. "...Ahogy említettem, a Fidesz / a helyi Fidesz már megpróbálkozott ezzel a gyűlöletimporttal ilyen szinten. Legutóbb 2019-ben egy gyakorlatilag senki által nem ismert bábot próbált meg ráerőltetni a falura polgármesterként: ez akkora igazság, hogy ismét meg kellett néznem a saját blogomban, hogy egyáltalán mi volt a neve, de újra leírni teljesen felesleges. Jött, ment. A Fidesz – Pártként –2002 és 2014 között, 12 éven át sikertelenül ostromolta a falu önkormányzatát. Fidesz színekben itt nem akadt se képviselői többség, se polgármester. Mindössze azt sikerült elérniük, hogy egy alapjaiban vérfideszes, de mindvégig függetlenül induló, és a falunak ezt a függetlenségét az elvárható hibaszázalékkal őrizni is képes polgármester képviselte az ún. jobboldali-konzervatív-keresztény értékeket a faluban. Ő volt Bencsik Mónika.
Egészen addig, míg 2014-ben a helyi fideszesek úgy döntöttek, hogy ideje lecserélni őt egy jól teljesítő kesztyűbábra, immár masszívan fideszes színekben, és ez be is jött neki: a KDNP-s Kiszelné Mohos Katalin (KMK) lett az új polgármester. De ő sem volt elég simulékony, elég behódoló az ízlésüknek: 2019-ben fogtak bele, hogy megszabaduljanak tőle is. Ekkor a falu politikatörténetének legvisszataszítóbb, legförtelmesebb, velejéig rohadt, hazudozással teli kampányában próbálták meg kiütni az egykori lieblingjüket. Több hónappal előtte pontosan megjósoltam mi fog történni: a jól ismert, lokálpatrióta Kiszelné ellen indított kampány eredményeképpen a helyi fidesz akkora vereséget szenvedett, hogy az még az Alfa Centauriból nézve is látszott. Az utolsó helyre szorultak a listán. Még a tojáshéjtól ragacsos seggű, frissen indult jelöltek is megelőzték őket, és az lett a polgármester, akit megpróbáltak levadászni, maga KMK. Lemondás, tisztogatás, selyemzsinór, eltakarítás: aki nem ment önként, az megkapta a magáét a csúfos kudarc után a Lendvay utcából, vagy háttérbe szorult. Ma már többségében új arcok képviselik a helyi Fideszt, de ez ne tévesszen meg senkit: csak a maszkot cserélték le, és mára már Kiszelné is visszaimádkozta magát az akolmelegbe, ismét dúl a lamúr a Párt és az egykor felkarolt-elhajított-újra felkarolt Polgármester Asszony között..." (Tűzkeresztség, 2023 november)
5 = 2
A külső szemlélő számára a 2024-es nagykovácsi önkormányzati választásnak öt szereplője van, de valójában ez csak kettő. Ahogy a múltidézőben olvasható volt, mindegyikük régóta ismert a helyi politikatörténetben, de most új, aktuális fókuszba helyezem őket.
1. Kiszelné Mohos Katalin: 10 éve vezeti a falut. Ő az események központi figurája, és önmagában kiemelésre érdemes. Tucatnyi posztra elegendő témát adott eddig, és kétségtelenül rászolgált minden jogos dicséretre és minden jogos kritikára is: a közbeszéd nem képes kikerülni őt, és ő is mindent elkövet azért, hogy megkerülhetetlen legyen. Ő Nagykovácsi legaktívabb politikai influenszere, minden platformon nyomul, a facebooktól a tiktokig, és vastagon összemossa a közéleti szerepét a családi életének pillanatképeivel (gyerekek, unokák, férj, családi ünnepnapok)...természetesen másoknak sem kerüli el a figyelmét ez a fajta, ravasznak vagy különlegesnek ugyan nem mondható, de legalább krétacsikorgatóan manipulatív kommunikáció a szimpátia megszerzésének frontján.
2019-es, Szépkovácsi szórólap borítója: balról jobbra haladva, Honti Zoltán, Tegzes Endre, Szemesy Barbara, Karczewicz Ágnes (jellemző, hogy ő az egyetlen, aki nem jutott be képviselőként, kifejezetten jó arc, mindenki mélységesen tiszteli és szereti), Kiszelné Mohos Katalin, G. Furulyás Katalin, Fegyveres-Fiskál Gábor, Nagy András, Springer Bence.2024, Szépkovácsi jelöltek. kép forrása: honlap. Mindenki felismerhető talán, elég a két bal szélen álló új arcot (névről) bemutatni: Zgyerka Zsolt és Horváth Zsuzsanna. Ők ketten Karczewicz és Springer helyére léptek be (ez olyan mint egy belvárosi ügyvédi iroda neve, 1932-ben: Karczewicz és Springer). Nagyon masszív gyülekezet, sokkal erősebb összetartó erővel, mint Bencsik Mónika 12 évének (2002-2014) bármelyik testülete, amelyek szinte négyévente teljesen vagy részben lecserélődtek, és állandó belső konfliktusokkal, sőt, belső puccsokkal voltak terheltek. Kiszelné valóban hű embereket tudhat maga mögött, többek között ezért is tud / tudott viszonylag gördülékenyen, komoly sikereket elérni a faluban, gazdasági, költségvetési, pályázati, infrastrukturális vonalon is. Bencsiknek is összejött ez a siker, de neki mindig szinte az alapokról kellett ezt kezdenie, egy egészen más, nehezebb gazdasági környezetben, kevesebb lehetőség mellett. A bizonyos szempontból könnyebb feltételektől függetlenül még tagadhatatlan, hogy Kiszelné és a Szépkovácsi jó teljesítményt nyújtott az elmúlt 5 évben.
2. A Szépkovácsi Egyesület: független civil egyesület, de szerintem annyira függetlenek, amennyire egy lasszó egy cowboy kezében: már az alapító tagok többsége is ex-politikus /politikus-jelölt volt. a 9 tagú képviselő-testületbe ennek az egyesületnek az égisze alatt jutott be nyolc képviselő 2019-ben, köztük Kiszelné Mohos Katalin, polgármester. A faluszépítő, identitáserősítő civil akarat annyira összecsúszott a képviselő testülettel (konkrétan a tagokkal is), hogy a kettő gyakorlatilag elválaszthatatlan egymástól. A képviselők mindegyike jobboldali, keresztény, konzervatív, vagy legalább is nagyon azonos értékrend köti őket össze, részben vegytiszta fideszesek (értsd: kormánybarát), noha hivatalosan KDNP-sek, viszont ilyen párt országosan nem létezik (négyen konkrétan KDNP tagok, egyikük a Fidesznek is...róluk tudok, de lehet, hogy mindannyian tagjai valamelyiknek). Azok, akikről tudom, hogy azok, a bemutatkozó anyagaikban szinte soha nem említik – valahogy elfelejtik –, hogy a KDNP /Fidesz tagjai. Ahogy mondtam, a helyi KDNP-sek közösségében inkább a lokálpatriotizmusuk lehet a jellemzőbb összetartó kapocs, mint a párttagságuk. Sok oka lehet, hogy ez utóbbival nem kérkednek, de ez legyen az ő nyűgük.
3. Az Összekovácsoló Egyesület: független civil egyesület, és valóban az (ne zavarjon meg senkit, hogy én a szövegkörnyezettől függően, de szinte rendszeresen és következetesen Összekovácsolóknak hívom őket). A helyi Fidesz-szimpatizánsok a központi utasítást követve még most is, állandóan libernyák-sorosista-gyurcsányista-globalista-háttérhatalmi (jelentőségteljesen kacsint, kacsint, kacsint) dollárbaloldalizzák őket a zuhanyhíradóban (értsd: négyszemközt, stikában, pletykákban stb. nyíltan már ritkábban). Ezt rájuk égették öt éve, és ez így is marad.
De a függetlenségük bizonyítására mi sem szolgál jobb bizonyítékként, hogy a nagy összekovácsolás közben 2024-re kissé szétforgácsolódtak. Ugyanis Kósa Emőke, az egyesület elnöke és egyben az egyetlen idegen képviselő a testületben 2019 óta (ő a kilencedik ember), úgy érezte, hogy Horgas Péter, a helyben is közismert közéleti szereplő, és egy másik, anno szintén képviselő-jelölt tagjuk tevékenysége az utóbbi időben, a helyi közbeszédben túlságosan is az országos politikai hadszíntér felé tereli és csatornázza be az egyesületet. Egyszerűsítem: Kósa Emőke nem akarta, hogy a tagok aktív szerepvállalása a nagy országos tüntetések, megmozdulások, aláírásgyűjtések szervezésében az egyesületet is magával rántsa, és céltáblára tegye...a helyi fidesz propaganda számára. Ők ketten nem aktív tagjai már az Összekovácsolóknak, közös döntéssel elváltak az útjaik. Érthető, hogy az egyesület ezt a belső törést, szakítást, hétpecsétes titokként kezelte. Nyilván nagyon friss seb, és nyilván eléggé megviselhette a tagokat, emberileg, lelkileg is. Ez a nehéz döntés persze pozitív megerősítést is jelent az Összekovácsolóknak, akár a szavazatokban is: az ő masszív civil hozzáállásukhoz kétség sem férhet.
Nehéz szakma ez az összekovácsolás. Magyarországon különösen, ahol a megosztottság a NER, a rendszer elemi része, és átitat mindent, beszivárog mindenhová: családokba, barátságokba...civil egyesületekbe. Ez a NER egyik tartós, generációkat megmérgező öröksége lesz, ez bizonyos. Megőrizni a civil létezést úgy, hogy az ember megpróbálja teljesen elszigetelni magát vagy az egyesületét a minket körülvevő, és életünk minden pillanatát meghatározó országos politikától...ez teljesen reménytelen vállalkozásnak látszik. Szerintem emiatt kár volt kenyértörésre vinni a dolgot, karcolásokat ejteni a barátságon, de ez persze csak a magánvéleményem (ahogy itt minden), nyilván jobban kéne ismernem a történet mozgatórugóit.
4. A Cinke, avagy a Civilek Nagykovácsiért Egyesület: független civil egyesület, és ez sem vonható kétségbe, de az ő esetükben ez eléggé flexibilis álláspont, változó magatartás, és hogy miért, arról még lesz szó. Maradjunk annyiban egyelőre, hogy a kormányzattól, illetve a kormányzati narratívától való távolságuk – egyes tagjaiknak a mindenfajta kormánykritikus megnyilvánulása ellenére – mérsékelt habzású, óvatos, mondhatom úgy is, hogy az országos politikai kérdések lőtávolán belülre merészkedve, visszafogottan diplomatikus álláspontra helyezkednek...és helyezkedtek. Mindig vastagon aláhúzva hangsúlyozták a pártfüggetlenségüket, ez azonban nem óvta meg őket attól, hogy Nagykovácsi polgárai őket is betegyék egy ideológiai, eszmei, politikai skatulyába. Olykor egyik skatulyából a másik skatulyába.
5. A Nagykovácsi Fidesz: a 2019-es, irgalmatlan pofára esésük óta meghúzzák magukat, és látványosan a háttérben maradnak Kiszelné mögött, de már nincs is szükségük új kiskedvencre: Kiszelné visszatért a Gazda kebelére. Nem véletlen, hogy ezúttal nem indítanak önálló, külön jelöltet: minek tennék? Kiszelné és a csapata veszettül próbálja elbábozni a függetlenséget, de bábjátékosnak tehetségtelenek, és a falu nem orbánista része hangosan röhög a vergődésükön. A helyi Fidesz szavazók is pontosan tudják, hogy ez a függetlenségi műsor csak parasztvakító kábítás, de őket nem zavarja. Kiszelné és csapata azt hiszik, hogy Nagykovácsi is olyan, mint Fáj (ismered a videót?), de fájóan tévednek.Itt egy Kiszelné Mohos Katalint és Szemesy Barbarát is ábrázoló képernyőfotómnak kéne lennie, de nem várok tovább arra, hogy az ATV visszajelezzen az engedélykérelemre a fotó felhasználásához, aki akarja, rákattint a youtube linkre, és megnézi, 2 perc 50 másodpercnél kezdődik a tudósítás, ott láthatja, hogy mire utal az alábbi szöveg. Ha majd engedélyezik, utólag beillesztem, ha nem, akkor mindegy is, nekem megvan a kép. Beszédes.
Igen, én rendszeresen szoktam nézni az ATV híradóját (csak azt, illetve az Euronews-t), jól mondod, ennyire öreg / boomer vagyok, nem kizárólag az internetet használom tájékozódásra. Sőt, még nyomtatott újságokat is olvasok, durva, mi? Nos, ennek a rossz szokásomnak időnként megvan a maga haszna, pompás találatok formájában. Ez itt az ATV május 8.-i híradójának egyik képkockája. (kép forrása: ATV Híradó, youtube) Balra elöl, virágos ruhában a Szemesy Barbara alpolgármester, előtte feketében Kiszelné Mohos Katalin, polgármester, ahogy odaadóan, feszülten figyelik, hogy mi lesz a véleményük, Orbán Viktor solymári útmutatása után. Csak a béke. A Fidesz vagy a halál. Ha igaz – és jómagam a hírek alapján ebben biztos vagyok – akkor a Doktorminiszterelnök úrnak ezeken a szigorúan biztosított, kis létszámú rendezvényein kizárólag meghívott / vagy bejelentkező, és korábban megszűrt, válogatott, ellenőrzött, lojális, a rendszer iránt elkötelezett hívek vesznek részt, akik maximálisan egyetértenek, vagy legalább is bizonyosan erős jóindulattal viseltetnek a kormányzat irányvonalával. A többi résztvevő nem érdekel, de így kell tekinteni Kiszelné és Szemesy sokszor hangoztatott függetlenségét. Ezt támogatják, erre szavaznak, ezt védik, ez az ő békéjük.
Őszintén szólva az Index /Blog.hu szerkesztőinek eléggé sikerült engem meglepniük a buborékomban (leestem a székről, azt hittem visszaugrottam az időben, valahová 2018 elé), amikor ezt a posztomat egyenesen a címoldalra, a Blogketrecbe rakták, de Nagyon Köszönöm, és Remélem megvan még az állásotok, Hölgyek és Urak.
Visszatérve: a helyi Fidesz nem különbözik a többi település hasonló bázisaitól, pontosan azok, akiknek lenniük kell a központi elvárások szerint. Új nevek, új arcok képviselik őket a frontvonalban, de a közösségi oldaluk alapján valójában névtelen és arctalan, fröccsöntött propagandisták, egy az egyben tolják a facebook oldalukon a propaganda-mantrát: ugyanazt mondják, ugyanúgy, ahogy a központi narratíva szól. A szereplők változnak, a gépezet hangja sohasem. Ők adják az orwelli öt perc gyűlöletet a faluban, pártpolitikai szinten, amennyiben pl. valaki a facebook oldalukra merészkedik. (Az ellenzék mindössze a Kétfarkú kutyák képében képviselteti magát a faluban, egy szerény underground sejtként, időnként egy-egy vicces helyi témákra fókuszáló videóval, de azért egy itteni játszótérre milliókat áldozó mozgalomként. Kettőjükön kívül egyetlen más országos párt sem képvisel látható erőt a faluban...ahogy mondtam, a KDNP országosan nem létező párt, így azt nem kell külön emlegetni, az csak a feltapadt rágógumi a gumicsizma talpán)
Ez tehát öt szereplő. De akkor miért kettő?
Azért, mert 2024-ben Kiszelné Mohos Katalin, a Szépkovácsi Egyesület, valamint a helyi Fidesz az egy, kerek és egész: ez nem vita tárgya, mert ahogy azt a tapasztalat bizonyítja, ez egy tény.
Ahogyan az idei választásra összebútorozó Cinke (Civilek Nagykovácsiért Egyesület) és az Összekovácsoló Egyesület is egy, kerek és egész...de szigorúan csak a választási felállás szempontjából.
Ez tehát mindössze annyit jelent, hogy 2024-ben ez a két csapat mérkőzik meg egymással. Nagykovácsiban 2002 óta nem fordul elő ilyen. Nálunk 22 éven át minden választáson több polgármesterjelölt és / vagy több csapat jelentkezett be a választásokra. A választási rendszer folyamatos – és a Fidesznek mindig kedvező – hegesztése tehát Nagykovácsiban is leegyszerűsítette a helyzetet, és a minimálisra redukálta a riválisok számát.
Én vagy ő, mi vagy ők. Egy ilyen szituációban pedig a kommunikáció is egyszerűsödik. Durvul. Békétlenedik.
És ahogy majd látható lesz, az ellenzéki összefogás szempontjából már korántsem annyira tiszta, világos és egyértelmű az, hogy mi ennek az együttműködésnek a valódi motivációja, és főleg, hogy lesz-e haszna.
Fordított Garibaldi, avagy milyen sokan voltunk, és milyen kevesen maradtunk
2019, a Civilek Nagykovácsiért Egyesület szórólapjának borítója."Tigryss, két "s"-el és "y"-al, de kiejtve csak Tigris", ahogy a Micimackóban mondta a csíkos bundájú plüss, és CiNkE, de hétköznapi használatban leírva csak Cinke. A teljes képviselő-testület 9 tagból állt (8 "mezei" képviselő + a polgármester /képviselő), de a Cinke csak 8 emberrel jelölttel vágott neki ennek a kalandnak, ami már 5 évvel ezelőtt is okot adott a csipkelődő viccekre: Hát nem akadt az egész faluban 9 ember, hogy kiteljen egy teljes csapat? Tudni kell, hogy a kommunikációjuk annak idején harsogott a támogatóik nagy számától (az egyébként szép választási szereplésük sem igazolta vissza ezeket a számokat), így meglehetősen furcsa volt, hogy nem sikerült egy hiánytalan gárdát kiállítaniuk.(balról jobbra haladva: Ambrózy Mária (közismertebb nevén Ziegler Linó), Guba István, Hudák Zsuzsanna, Herczeg Gábor, Deák József (polgármester-jelölt és a Cinke elnöke), Bolváry Gellért, Markovits Anita, Dr. Rónay Olivia.)
2019, az Összekovácsolók szórólapjai a jelöltekkel. Szintén csak nyolcan, viszont ők nem is tolták az igét arról, hogy "fél Itália" mögöttük áll: nagyon friss, nagyon bizonytalan és maradéktalanul jószándékú csapat volt, viszont – láthatóan – sokkal szerényebb pénzügyi háttérrel rendelkezett, és részben ennek köszönhetően jóval gyengébb kampányt rakott össze a Cinkéhez képest. A virtuális térben nagyjából egálban voltak, de az offline mezőben a Cinke összehasonlíthatatlanul profibb, tartalmasabb, látványosabb anyagokkal szórta meg a falut, és a hosszú évekre visszanyúló múltjuk is nekik dolgozott. Vagy ellenük. Az Összekovácsolóknak egészen más természetű gondjaik adódtak: az egyesült ellenzék támogatása. Erre még visszatérek később is.
2024, a Cinke és az Összekovácsolók(Öko) együtt. Riválisokból szövetségesek. A Cinke egykori társulatából (jelöltként!) mostanra csak négyen maradtak, a régi Összekovácsolók közül pedig csak egyetlen ember, Kósa Emőke. Ahogy észrevehető, az Összekovácsolók "Kezünkben a jövőnk" szlogenje jobban átvészelte a zord időket, mint a régi gárda (erről még lesz szó). Balról jobbra haladva: Kósa Emőke(Öko), Markovits Anita, Bakó Judit(Öko) Hidasi Márk(Öko), Ambrózy Mária, Bolváry Gellért, Krezinger-Lloyd Zita (független), Debreceni Gábor (Öko) Hudák Zsuzsanna. (kép forrása: Cinke honlap)
A két csapat, együtt, 2024-re már képes volt kiállítani 9 embert, a teljes testülethez elegendő jelöltet. "Van fejlődés, Gulyás úr."
"Cinkécském, picinkécském"
Kezdem a Cinkével, de egy mindkét csapatnak szóló kérdéssel.
Vajon mi lehet az oka annak, hogy a Cinke és az Összekovácsolók is kipucolta, letörölte, eltűntette a honlapjáról a 2019-es választással kapcsolatos információkat, képeket, videókat, linkeket, leveleket?
♦
Civilek Együtt Nagykovácsiért: ez az egyik szlogenjük. Én a két egyesület ölelkezését ezért CEN-Összefogásnak fogom a továbbiakban hívni. Hogy mi a poén ebben az összefogásban?
Az, hogy ebben a faluban, 2019 előtt, éveken át naponta, de 2019 óta senki sem hallott a Cinkéről.
A 2019-es választások eredményének kihirdetése után, a Cinke egyik alapítója és elnöke, Deák József, egy csalódottságát leplezni sem próbáló facebook poszttal búcsúztatta el az egyesületet a közéleti létezéstől. Egy rövid időre. Egy pici pihenésre. Öt évig pihentek egy picit. Ő maradt az egyesület elnöke, de egy idő után joggal hihette bárki, hogy ezzel a poszttal le is zárta a történetet. Ez a visszavonulás annyira jól sikerült, hogy az egyes tagok, helyi, valóban civil tevékenységét leszámítva, a Cinke eltűnt, mint szürke szamár a ködben. Ehhez képest úgy jelentkeztek be a semmiből felbukkanva, mintha az elmúlt 5 évben ismét napi szinten lehetett volna róluk hallani, és közéleti tevékenységük nélkül itt megállt volna az élet. Nem szalasztanám el az alkalmat, hogy evezgessek egy kicsit a cinikus gúny, a vitriolos kritika, és a térdcsapkodós röhögés folyóin, mielőtt komolyabb hangnemre váltanék, és két példát hoznék ezen érzelmek indoklására.
1. Újdonsült, rendkívüli nyitottságukat a közélet demokratikus megvitatására jól jelzi, hogy a Cinke facebook oldalát Privát-ra állították be! Egy olyan egyesület közösségi oldalát, amely elindul a választáson! Mintha az előadás kezdetén eresztenék le a függönyt a színházban.
Szavazz nekünk bizalmat, te drága választó! És mégis mi a rongybatekert hímvesszőért kéne ezt megtennie bárkinek, drága képviselő-jelölt hölgyek és urak? Öt évig lapultatok, és még azzal sem vagytok tisztában, hogy mi az a kommunikációs minimum, amivel fordulnotok kellene a választók felé. Olyanokat írtok a szórólapokon, hogyasszongya, folyamatos információcsere, valós érdekképviselet, kirekesztésmentes(!) döntéshozatal, átláthatóság, a lakosság bevonása a döntésekbe, a lakossági vélemények figyelembevétele (!), csapatmunka, szakértelem, részvételi platformok(!), társadalmi egyeztetés(!)...mert a kampányotok tele van ilyen vattacukrokkal, de már az első lépcsőfokban hasra estetek, egy nyomorult facebook oldalt sem vagytok képesek kirekesztésmentesen kezelni.
2. Mint említettem, ennek az abszurd kabarénak a másik zseniális illusztrációja az, hogy az egyesület honlapjáról teljes egészében letörölték az összes 2019-es képviselőjelöltjük bemutatkozó anyagát!
Azokét is, akik idén ismét elindulnak, és azokét is, akik már nem. Kiretusálták és eltörölték a múltat...is. Öt évig nem voltak sehol, de már a képviselőik egy részének öt évvel ezelőtti múltja sincs sehol, illetve egyiküknek sincs meg semmi abból, amit annak idején önmagukról mondtak. Mi változhatott meg?
Mindössze a facebook oldalukon és más facebook oldalakon lehet(ett) még megtalálni az egykori jelölteket, amennyiben visszagörgetünk, de a bemutatkozó anyagukra mutató linkre kattintva ugyan a Cinke honlapjára, de egy error 404 / keresett oldal nem található lyukra jutunk.
Na, speciel errorból, van ebben a CEN-Összefogásban bőven, az tuti.
Ez annyira kínos és ciki lenne bármiféle Egyesület számára, amely elvileg nyilván büszke a múltjára, és mindazokra, akik ennek a szép, tartalmas, küzdelmekkel teli múltnak a részei, hogy a törlésnek ez a ténye önmagában is elegendő lenne ahhoz, hogy senki ne szavazzon ezekre az emberekre. A fideszeseknél szinte törvény, hogy kitörlik és /vagy letagadják, megváltoztatják, meghamisítják a múltat és a saját múltjukat is, de egy civil szervezetnél ez nagyon kellemetlen és kellemtelen. Talán a Cinke is követni szeretné a fideszes mintát. Van még mit tanulni, de kezdetnek jó lesz. Cancel Culture, á lá Cinke. CCC. Már csak egy "P" hiányzik a végéről. A múltat végképp eltörölni.
A nyugtalanító kérdés az, hogy az Összekovácsolók – akik mindig nagyon szimpatikusak voltak nekem – miért akarja átvenni ezt a példát?
Azért hazudnék, ha azt állítanám, hogy nem sikerült meglepnie a Cinkének engem ezzel a váratlan visszatéréssel. Ennél jobban, csak az új formáció, az Összekovácsolókkal való összefogás lepett meg. Nagyon titokban tartották ezt, egészen az utolsó pillanatig. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy a Kiszelné csapatának egyik tagja már hónapokkal ezelőtt úgy rohangászott a faluban, mint a mérgezett egér, és mindenkit, akiről azt gyanította, hogy valamiféle módon kapcsolattal rendelkezik a helyi "ellenzék" felé, arról faggatott a faluban, hogy "Kit indít a baloldal a faluban? Te biztosan tudod, mondd már el!" A szóhasználat – "baloldal" –önmagában is jelzi a helyi politikai közállapotokat, és a békére törekvés komolyságát. Voltak más jelei is annak, hogy minden követ megmozgattak ahhoz, hogy ennek a fontos információnak a birtokába jussanak, és erről nekem egészen személyes élményem is volt, de ezt itt nem fejtem ki, a családi-atyafisági béke okán.
Nagyon sokáig azt lehetett hinni, hogy senki sem indul 2024-ben Kiszelné ellen. Remekül kivitelezett konspiráció volt, jár az őszinte elismerésem.
Muszáj itt megemlítenem – ahogy a múltidéző mottóban is szerepel – , hogy én a Nagy Üzlet, vagyis a Linum Udvar / CBA beruházás ügyében mindig is kőkeményen szembeálltam a Cinke (szerintem brutálisan sok kárt okozó és felesleges viszályokat kiváltó) tevékenységével, de mindig tiszteltem őket az elszántságukért, és az egyik tagjukat, Herczeg Gábort különösen. (konkrétan szavaztam rá, és ezt bizonyítani is tudom). Még azt is mondhatom, hogy a küzdelmes évek során polgári, emberi és lokálpatrióta szempontból is tisztességes, korrekt kapcsolatot ápoltunk egymással, élőszóban és virtuálisan is, udvarias eszmecserék, tartalmas beszélgetések és levelezések formájában. Meglehetősen őszinte, vidám, szórakoztató tónusban, nulla bántás mellett. Ez az egykori képviselő-jelölt gyakorlatilag a Cinke egyik legmeghatározóbb arca, szóvivője és frontembere volt (a másik ilyen a most is induló, a kommunikációs stílusában is harcművész Ambrózy "Linó" Mária, akinek egyébként hatalmas szíve van, ha pl. az állatok és a természet megóvásáról, vagy a gyerekek táncoktatásáról, van szó, de a személyes tapasztalatom az, hogy nem szabad túl komolyan venni, ha helyi-közéleti-politikai témákat pedzeget, mert előszeretettel hajlítja a valóságot a saját véleményéhez, és akkor finom voltam). Nem akadt olyan önkormányzati, közösségi rendezvény, ahol közéleti témák kerültek szóba, amelyen Herczeg ne vett volna részt, ne szólalt volna fel, ne exponálta volna magát...és ne tette volna ki magát mindannak, amivel ebben az országban a közéleti szerepvállalás együtt jár. Kapott is bőven az arcára.
Engedjük el, jöjjön 2024. Új arcok, új nevek.
Összefogócska
Ezzel a reaktivált, politikai értelemben eddig tetszhalott-mimikri-zombi egyesülettel fogtak össze az Összekovácsolók. Amely tehát szintén kipucolta a honlapjáról a 2019-es évet.
Ami azért nagyon kiábrándító és érthetetlen, mert a kriptából kikelő Cinkékkel ellentétben az Összekovácsoló Egyesület valóban részese volt az elmúlt 5 évben a közéletnek. Tűzön-vízen át küzdöttek az a megalakulásuk óta, hallatták a hangjukat számtalan alkalommal és sokféle fontos közéleti kérdésben. Főleg persze Kósa Emőke által, a tűzközelből, aki képviselőként bejutott a testületbe, így belülről próbálkozhatott...több témában is a várható (sikertelen) eredménnyel a kádéenpésfideszes-jujdefüggetlen, 8 tagú ellenszélben, de ez nem Kósa Emőkét minősíti. Többnyire politikai páriaként kezelték őt (leszavazott vagy nehézkesen jóváhagyott javaslatok stb.), de mindennek a legalja az volt, amikor Szemesy Barbara alpolgármester felkérdezte őt arról egy Közmeghallgatáson (a képviselő a saját képviselőtársát!), hogy mégis mit csinált az elmúlt évben /években, mert ő erről nem tud semmit.
Ebben a közegben kitartani, megőrizni a hidegvért, önmagában is elismerést érdemel.
De az is tény, hogy mostanra, a ciklus végére az Összekovácsolók még önmagukat sem tudták összekovácsolva tartani. Gyenge volt a vas, vagy kontármunka a kovácsolás, vagy mindenki mást szeretett volna kovácsolni az alapanyagból: esetleg mindhárom egyszerre. Pedig igazán nemes, szép és hasznos gondolatok mentén építgették fel magukat (pl.- ökologóia). Az egykori, 2019-es csapat tehát, ahogyan látható volt, gyakorlatilag megszűnt, erodálódott, lecserélődött és átalakult.
És most? Ez micsoda? Ez lenne a megújulásra, a kitörésre a terv? Összefogni egy csapattal, amelyik öt év után visszatért a múlt ködéből? Én érzek ebben némi hitelességi deficitet a szövetséges oldalán.
Őszintén szólva nem sikerült rájönnöm, hogy az Összekovácsolók számára ebben az összefogásban, nota bene! ebben az összekovácsolásban hol van a biznisz. A választási matematikáról pontosan tudjuk - többszörösen bizonyított tény –, hogy nem követi a matematika hideg törvényeit. A politikában egy meg egy az nem kettő. Ez axióma. Erre mondom én azt, hogy az egész csapat felhúzta a hajó vitorláját, a remény szelét befogva...hátha ide is jut a változás igényéből, ami Magyar Péter országjárásában tetten érhető, több százezernyi ember lelkesedését látva, és akkor ez az axióma érvényét veszti.
Ehhez már csak a nagykovácsi Magyar Péterekre lenne szükség.
A CEN-Összefogás polgármester-jelöltje Bolváry Gellért. Ő a 2015-ben létrehozott egyesület egyik alapító tagja (előtte is aktívak voltak, csak nem öltött a tevékenységük egyesületi formát), tehát logikus, hogy 2019-ben képviselő-jelöltként is indult, amikor Deák József volt még a polgármester-jelöltjük. Bolváry egyik első, vagy inkább legfeltűnőbb és leghíresebb szereplése az volt, amikor befulladt a Cinke és az Önkormányzat közötti kerekasztal beszélgetés a Linum Udvar ügyében, falusi szinten meglehetősen botrányosnak számító körülmények között (kardcsörtetés, beszólogatás, kivonulás, éles hangú levélváltás...várakozó poszt a fiókban, mert máig ható tanulságai és párhuzamai is vannak) Bolváry akkoriban még csak a kísérő haderőt képviselte a Deák József elnök vezette küldöttségben, de az már látható volt, hogy megkerülhetetlen figurája az egyesületnek. A CEN-Összefogás részéről érthető választás, hogy őt kérték fel polgármester-jelöltnek, amennyiben az volt az indok, hogy Kósa Emőkének nem jött be a polgármester-jelöltség 2019-ben, másodszor talán nem is akarta volna, megelégszik a képviselő-jelöltséggel...de persze az is lehet, hogy ún. füstös szobák mélyén, titkos tárgyalások és pozícióosztogatások eredményeképpen született meg ez a döntés, kompromisszumok és politikai stratégiák mentén.
Én ugyan nem tudom elképzelni, mitől lenne hitelesebb választás és jobb jelölt Bolváry Gellért, vagyis egy olyan ember, akiről 5 éve nem hallott senki, egy olyan embernél, mint Kósa Emőke, aki bizonyítottan ismeri az önkormányzat belső működését, képviselőként rutinra tett szert, kiépítette a kapcsolati hálóját és a kapcsolati tőkéjét, valószínűleg tele van a szívesség bankja (értsd: sokan hálásak neki a segítségért, a jó szóért, kölcsönös segítségnyújtásra számíthat stb.), ahogy az is erősíti őt, hogy akarva-akaratlanul olyan konfliktusok kereszttüzébe is került az elmúlt évek során, amelyek megedzették és felkészítették ezek kezelésére. Nyilván megfordult Kósa Emőke fejében, hogy otthagyja az egészet, nem akarja, nem bírja tovább csinálni – Kiszelnével és csapatával szemben kaparni meglehetősen kiábrándító foglalatosság, ehhez nem kell ott ülnöm, hogy tudjam – , de mégis újra beleáll,...ehhez képest másodhegedűs lett. Tiszteletreméltó, ha valaki nem tolja magát mindenáron az előtérbe, tud kompromisszumokat kötni, nem fűti a mindenek felett álló ambíció, de mi van akkor, ha a hátralépés ebben az esetben inkább rosszul értelmezett szerénység vagy téves helyzetmegítélés eredménye?
Akkor jön a vereség, és ez a vereség borítékolható.
Nincs senki, és nincs semmi politikai értelemben, ami veszélyeztetné Kiszelné Mohos Katalint abban, hogy ő legyen a polgármester. Ő fogja megnyerni a polgármester-jelölt választást június 9.-én.
Ízekre lehetne cincálni – és én több ízben megtettem – Kiszelné Mohos Katalinnak a csinovnyik mentalitású aláfekvéseit a rendszer akaratának, ő az aki, lazán, kétszer is belelép ugyanabba a folyóba, ha egy kommunista elvtárs nertárs arra kéri, meg lehetne ismét kapargatni a lojális jobbágyként teljesítő behódolását és hajbókolását a nulla értékű, szarkavaró-gyűlölködő Menczer nyálamtitkár úr előtt, akinek a valódi jelleme hűen tükröződik az utóbbi hetek eseményei során is, elő lehetne venni a csúsztatásait, a hazudozásait az elmúlt 5 évből – 2014-ben eleve több orbitális hazugság révén jutott hatalomra, de becsületére legyen mondva, hogy 2019-ben már nem, mert akkor a saját jogán győzött, a saját lokálpatrióta hitelességéből páncélt kovácsolva és ledózerolva az útból a teljes fideszes-médiahengert is –, fel lehetne idézni miként mentette az irháját, amikor megperzselte a bundáját a Számvevőszék, lehetne tolni a Kecskehát, a Vértes utca, a Rozmaring lakópark és társainak az ügyeit (ez utóbbiak várakozó posztok a fiókban)...de minek linkeljem a posztokat, minek sorakoztassam a tényeket?
A helyzet az, hogy nincs ellenfele.
Igen, tudjuk ki ő. Anno nagyon nem így indult ez a történet, de a hatalom gyorsan felmorzsolja és /vagy bedarálja, megrészegíti, rossz irányba tolja az embert, torzítja a jellemét vagy kihozza belőle a valódi énjét...bármelyik lehet.
De nem mindig fekete-fehér az élet, és a tárgyilagosság erény, nekem pedig, igaz liberálisként akkor is ragaszkodnom kell az igazsághoz, ha az ilyesmi ebben az országban már megvetendő.
És jól mondod: egy politikust megdicsérni azért, mert elvégzi a munkáját, amivel az adófizetők megbízták, és amit az adófizetők pénzéért cserébe végez, az olyan, mint megdicsérni egy pénzautomatát, amiért kiadja a pénzedet. De mi emberek vagyunk. Ez pedig egy fejlődő és gazdag település a brutális kormányzati elvonások és az önkormányzatiság kiüresítése ellenére is, és Kiszelné, illetve az általa vezetett testület nevéhez, mint említettem, sikeres beruházások, 87 %-ban eredményes pályázati pénzlehívások, nagyívű infrastrukturális fejlesztések stb. fűződnek, így valójában a polgároknak nincs igazán okuk arra, hogy az összhatást tekintve elégedetlenek legyenek vele. Lehetne sokkal jobb? Talán igen. Lehetne sokkal rosszabb is? Az biztos, figyelembe véve a politikai és társadalmi környezetet.
És kire szavazzanak a polgárok, akik szívesen látnák, ha ez a buzgó orbánhívő végre eltűnne a színről? Kire szavazzanak, amennyiben nem érdeklik őket Kiszelné eredményei sem, valamint a falu érdekében végzett eddigi sikeres munkája? Kire szavazzanak, ha pusztán a rezsimmel szembeni ellenállásuk, a demokráciaéhségük hajtja őket, amikor a NER egyik helytartóját le akarják váltani?
Kire szavazzanak? Bolváry Gellértre? Miért tennék? Csak? Mert nincs jobb, mert nincs más?
Persze, hogy lesznek, akik így tesznek majd. Én azt is megértem. Érzelmileg rendben van.
De mi a gyakorlat?
Az elmélet és a gyakorlat
2019. A polgármester-választás végeredménye. zord indafoto/ forrás: Nagykovacsi.hu
A CEN-Összefogás elképzelése nyilván az, – a 2019-es választási eredményeket alapul véve – , hogyha akkoriban a Cinke, valamint az Összekovácsolók képviselő-jelöltjei, illetve polgármester-jelöltjei nem egymás ellen indulnak, hanem összefognak és közös jelölteket állítanak képviselőknek / polgármesternek, akkor egy az egy ellen felállásban legyőzték volna Kiszelné Mohos Katalint és a teljes Szépkovácsi csapatot (a negyedik induló, a Fidesz kiírta magát a partiból, őket mindenki legyőzte, ugye). Vagyis ők ketten valójában egymást győzték le, és nem Kiszelné győzte le őket. Ha félretették volna a nézetkülönbségeiket, és összeállnak, akkor Kiszelné egy ciklus után repült volna a polgármesteri székből. Ez volt a hangoztatott érv 2019-ben is, és most, 2024-ben megpróbálják ezt a gyakorlatban igazolni.
ad 1. Ez az elképzelés csak elméletben lett volna igaz akkoriban. A gyakorlatban ugyanis a Cinke és az Összekovácsolók közötti politikai, eszmei, ideológiai, világnézeti, stílusbéli konfliktusok és nézeteltérések miatt ez az összefogás 2019-ben teljesen kivitelezhetetlen volt. Az egyetlen, amiben egyetértettek az a Linum udvarral szembeni ellenérzés volt, de egyébként nem sok közük volt egymáshoz. A Cinke tagjai nagyon finom lángosokat csináltak, jól elbeszélgettek az Összekovácsolók két képviselő-jelöltjével, akik meglátogatták a standjukat, aztán ezzel véget is a kapcsolatuk. Eleve találni kellett volna egy mindkét fél által elfogadott listát a képviselőjelöltekről, valamint a polgármester-jelölt személyéről is közös nevezőre kellett volna jutni, és ennél a pontnál, a tárgyalások első percében véget ért volna a diskurzus, mert a Cinke dominánsabb szereplő volt, mint az Összekovácsolók, amely még a hivatalos határidőről is lecsúszott, hogy az egyesületüket időben bejegyezzék jelölőszervezetként, így minden jelöltjük függetlenként volt kénytelen elindulni. Deák József például soha nem ment volna abba bele, hogy ne ő legyen a közös polgármester-jelölt, a képviselő-jelöltek kiválasztásakor pedig biztosan késhegyig menő vitákba fullad az egyeztetés. Pont.
ad 2. Az öt évvel ezelőtti helyzethez képest gyökeres változást jelent, hogy azok a hardcore, keményvonalas fideszesek, akik annak idején a Fidesz jelöltjére szavaztak (és nem Kiszelnére, ahogy a lazább fideszesek), most valamennyien (az elsöprő többségük) Kiszelné Mohos Katalinra és a Szépkovácsi jelöltjeire fognak szavazni, mert most Kiszelné és a csapata jelenti a Fideszt. Ha ehhez hozzávesszük azokat, akik szintén kőkeményen a Szépkovácsi támogatói, és semmi okát nem látják annak, hogy miért kéne megváltoztatniuk a 2019-es szavazatukat, akkor a Szépkovácsi + a Fidesz szavazói máris elsöprő fölényben lesznek az Ellenzéki Összefogás potenciális szavazóihoz képest.
ad 3. Bolváry csak akkor tudja megszorítani Kiszelnét, ha CEN-Összefogás szavazói veszik a fáradságot, hogy elmenjenek az urnákhoz, Kiszelné szavazói meg elbízzák magukat, elkényelmesednek, lusták, és inkább kertészkednek otthon a szavazás napján. Ha viszont Szépkovácsi+Fidesz törzsgárda fegyelmezetten teljesíti az elvárásokat, a CEN-Összefogásnak kizárólag abban az esetben marad esélye a győzelemre, ha ezúttal a választók messze a szokásos mértéket / átlagos arányt meghaladó számban mennek el szavazni...és a Magyar Péter-hatáson fellelkesülve a Szépkovácsi-Fidesz kettős ellen szavaznak.
ad 4. 2019-ben 6249 szavazásra jogosult polgár volt Nagykovácsiban, most 6658. Ugyanaz a helyzet fog előállni, mint 2022-ben az országgyűlési választásokon, csak persze falusi méretekben: százával lesznek olyanok, akik nem lesznek hajlandóak Bolváry Gellértre szavazni, akkor sem, ha egyébként utálják Kiszelnét, a Fideszt, Orbánt, a NER-t, ezt az egész illiberális kuplerájt, mert egészen egyszerűen nem adják a szavazatukat a Cinkének (!), noha lehet, hogy az Összekovácsolók polgármester-jelöltjének odaadnák. A Cinke tevékenysége Linum Udvar-ügyben nagyot ütött ennek a településnek az emlékezetén, és sokan vannak, akik nem fogják ezt nekik megbocsátani soha. Egyszerűsítem: érzelmi (nem politikai!) alapon, sokaknak a Cinke itt a Gyurcsány. Vagy az Orbán. Nézőpont kérdése. A Cinke a Mumus.
ad 5. Van egy másik ok, ami rombolja ennek az Összefogásnak az erejét: 2019-ben nyílt beszédtéma volt mindenütt, hogy a Cinke, az nem más, mint a Fidesz 2.0, vagyis egy olyan civil egyesület, amelynek az ideológiai-eszmei platformja részben vagy egészben, de egybe esik a Fideszével, és a tagoknak / híveiknek is több olyan kijelentése volt, ami ezt hűen bizonyította. 2015-re valóban szinte teljesen kipucolták a Cinkéből, illetve a Cinke támogatói közül azokat, akik belerángathatták volna az egyesületet egy ilyen Fideszellenes /Orbánellenes retorikába – messze elkerültek minden ilyen kényes témát – illetve, ha voltak is a csapatban olyanok, akik keményen kormánykritikusak voltak, azok letekerték a hangerőt.
Ez a kormányzat felé mutatott...khm..engedékeny hangnem és simulékony szimpátia a Cinke részéről akkor bukott ki igazán, amikor kiderült – és hamar kiderült, mert soha nem titkolták –, hogy az Összekovácsolók mögött ott áll a teljes ún. magyar ellenzék, mint támogató (nem mint jelölő!), ahogyan azt Horgas Péter megfogalmazta egy nyílt levélben: "...Független képviselőjelöltként indulunk, támogatnak minket civil (pl. NATE), társadalmi szervezetek és politikai pártok is, a Budakörnyék Fejlődéséért Egyesület keretében, melyet a Momentum, a Demokratikus Koalíció, a Magyar Szocialista Párt, a Párbeszéd, a Lehet Más a Politika, a Jobbik, a Budaörs Fejlődéséért Egyesület, a Szövetség Biatorbágyért és Szél Bernadett független képviselő alapított. Így valóban, Nagykovácsiban a jelenlegi pártpolitikai ellenzék az Összekovácsolókat, Kósa Emőkét és csapatát támogatja. Ezt mi köszönettel elfogadtuk, hiszen a településünkön számos olyan honfitársunk él, akik politikailag a fenti szervezetek valamelyikével szimpatizálnak. Tekintettel arra, hogy számunkra különösen fontos, hogy a lehető legszélesebbre nyissuk a képviseletet, ezért mi további támogatókat is várunk, akik az indulók személyében és értékrendjükben bíznak..." (részlet a levélből, nekem még megvan az archívumban)
2019-es, Összekovácsoló szórólap, eleve dr. Újhelyi István kiadásában: az egyesület civil imázsa elég megtépázottan került ki a választásból, ennek az eredménye a mostani, 5 évvel későbbi felállás. Nem tudom, melyik a nehezebb út, vannak azért kétségeim a magányos, civil farkas szereppel kapcsolatban is.
Mindenesetre anno, ennek a hírnek a hatására a 2019-es kampánynak az a része, amely a Cinke és az Összekovácsolók közötti terepen zajlott, kapott egy olyan gellert, amely a kormányzattal korrekt kapcsolatra törekvő erők (Cinke) és a balliberális ellenzék (Összekovácsolók) közötti párharc jellegét öltötte magára. A helyi fideszesek, és általában véve a kormányzat támogatói természetesen gőzerővel erősítették ezt a retorikai vonalat, és ott ütötték az Összekovácsolókat, ahol tudták. Én kétlem, hogy 2024-re ebből a szempontból sokat változott volna a Cinke: szerintem ők most is egy pártfüggetlen-light Fidesz 2.0, és hogy miért több ez a gyanúnál, arról az utolsó fejezetben még lesz szó. Így az az abszurd képlet állt elő, hogy az Összekovácsolók – függetlenül attól, hogy 2024-re megszabadultak minden vélt vagy valós pártpolitikai-ellenzéki ballaszttól – valójában összefideszezték magukat azzal, hogy összefogtak a Cinkével. Csöbörből-vödörbe.
Miben bízhat a CEN- Összefogás?
1. Ahogy mondtam, a Magyar Péter-hatás és a nagyobb részvételi arány mellett természetesen abban bízhatnak, hogy az emberek, ha kell, akkor befogott orral, de arra fogják adni a szavazatukat, aki szemben áll a Fidesz jelöltjével, akarom mondani a rémesen független, KDNP-s Kiszelné Mohos Katalinnal. Vagyis a felek megbocsájtanak egymásnak minden egykori konfliktust: a két tábor szavazói úgy tesznek, mintha elfelejtenék, hogy miket mondtak egymásról. Mert öt éve kifejezetten mosolytalan volt a viszonyuk, ment a szurkálás vezetői szinten, és ennek megfelelően a két tábor szavazói is kíméletlenül kiosztották egymást. A Cinke ugyanis egyfajta árulásként élte meg 2019-ben, hogy az Összekovácsolók is elindultak a választáson, nota bene! "rájuk indultak" (sic!), és kezdettől fogva azzal vádolták az Összekovácsolókat, hogy miattuk fognak megoszlani a szavazatok "az ellenzék" táborában, miattuk fog Kiszelné és a Szépkovácsi győzni (azzal ők is tisztában lehettek, hogy a Fidesz kicsinálta magát, nem fognak labdába rúgni, és több Fidesz-szavazó is Kiszelnére szavaz). Visszautalva az előzőekre, a Cinkének ez az állítása persze csak akkor állná meg (állta volna meg) a helyét, ha azt feltételeznénk, hogy Kósa Emőke csapatának szavazótábora átszavazott volna Cinkére, amennyiben nincs más győzelemre esélyes induló Kiszelné ellen. Csakhogy nem szavaztak volna át, vagyis Deák akkor sem lett volna polgármester, és a Cinke képviselőjelöltjei nem jutottak volna be ebben az esetben sem...bár, némelyiküknek azért lehetett volna esélye.
Most azonban – elvben – előállhat az, ami 2019-ben csak hiú ábránd lett volna.
2. Természetesen elképzelhető az a lehetőség is, hogy nem veszek észre valamit, és létezik valami búvópatakként rejtőzködő, és június 9.-én gejzírként a felszínre törő óriási elégedetlenségi hullám is a falu csendes mélységeiben, amely szökőárként söpri el Kiszelnét és a Szépkovácsi csapatot. Én semmi jelét nem tapasztalom ennek: az országon talán átviharzik a változás, a reform, a megújulás iránti igény a napi híreket látva, de hogy a sok szempontból kivételezett helyzetben lévő Nagykovácsiban, a felszínen nem tapasztalni a forradalmi hevületet, az biztos. Ha fecseg a felszín és hallgat a mély, akkor a mély nem csak hallgat, hanem kitűnő színész is.
3. Lesznek majd olyan fideszesek a faluban, akik Bolváryra szavaznak. Mielőtt kihajítanád a laptopodat az ablakon dühödben, egy pillanatra csillapodj le. Elismerem, ez elsőre valószínűtlen forgatókönyv, ehhez már kell némi fantázia és összeesküvés-elméleti hajlandóság is, pedig én realitásról beszélek. A CEN-Összefogás azért bízhat ebben, mert ez a szavazás egyeseknek lehetőséget kínál a visszavágásra. Bosszút állhatnak Kiszelnén és a helyi KDNP-n. Nyilván akkor ütne ez nagyot – ez a forgatókönyv túlzás – ha a Fidesz-szavazók hirtelen egységesen (pártutasítás, Kubatov-lista stb.) megtámogatnák a Cinke-Összekovácsolók duót, mert akkor a Fidesz újra felépíthetné itt magát, pártpolitikai szinten is. Idővel újra lehetne egy esélyes, hivatalos Fidesz-KDNP jelölt a faluban. Erre ugyanis addig nincs mód, amíg Kiszelné van a nyeregben. Ha tőle megszabadulnának, újra megnyílna előttük az út.
Ne felejtsd el, hogy a Cinke – ez erősen valószínűsíthető – nem ellenséges a kormányzattal, az Összekovácsolók pedig kirakták Horgas Pétert (is) és a nagypolitikát az Egyesületből, hiszen 5 éve erre a "támogatásra" már ráfáztak. Ráadásul Kósa Emőke legendásan irtózik minden nagypolitikai, vagy bármilyen egyéb konfliktustól (ez független attól, hogy volt része benne, és a többségét jól is kezelte): ő mindig megegyezésre törekszik minden kérdésben, bárkivel. A jóindulata, az őszinte békesség keresése és az állandó kompromisszumkészsége miatt húzódik a háttérbe most is, szerintem már a "harc" szótól is kirázza a hideg. Egyszerűsítem: egy Bolváry vezette, CEN-Összefogás tagokból álló testület elég lágy célpont a Fidesznek. Öt év nagy idő. Bolváry is konfliktuskerülőnek tűnik: a Cinke jelentősen csavart a taktikáján azóta, hogy a durva nyomulás nem hozott eredményt Linum Udvar ügyben, ezt a kampányanyaguk tartalma is bizonyítja (vattapuha köd), és persze szót sem ejt a nagypolitikai harcmezőről, ahogy a mögötte álló csapat csapat egyetlen tagja sem.
Tehát ha a CEN-Összefogás jól viselkedik, továbbra sem apadnak el a támogatások a falu felé...és a Fidesz szépen, lassan kenyérre keni az egész testületet. Abszurd vízió? Az. Nyilván egyszerűbb továbbra is terelgetni a kézhez idomított Kiszelnét és a bólogatókat, mint aprólékos munkával kiépíteni egy új csapatot, de a helyzet az, hogy én szeretem és ismerem a történelmet, és pontosan tudom: a pragmatikus, racionális döntéshozatal még nem minden, mert az emberi érzelmek (jelen esetben a gyűlölet, harag, bosszúvágy, hiúság, becsvágy, személyes elégtétel stb.) kihagyhatatlanok a számításból. Szeretik azt hinni a NER ellenfelei, de a fidesz-szavazók sem gépek, ehhez elég Magyar Péter támogatóira gondolni (csalódott, kiábrándult fideszesek is vannak ott százezrével). Megismétlem, ha tömegesen talán nem is, de egy valamiben 100%-ig biztos lehetsz: lesznek olyan Fidesz-szavazók, akik benyújtják a számlát Kiszelnének 2019-ért, és Bolváryra (és talán néhány képviselő-jelöltre is a Cinkéből, de csak közölük) fognak szavazni, hátha végignézhetik a jó Polgármester Asszony bukását. Hiszen nem veszítenek semmit: ha bejön a számításuk, Kiszelné repül. Ha nem jön össze a bosszú, továbbra is a Fideszé a falu.
♦
A Végkövetkeztetésem? Amivel kezdtem. Az én meglátásom szerint ez egy lefutott meccs. Papírforma. Nulla kockázat. Egy angol fogadóirodában 1 az 1-re adnák a végeredményt, csak a saját pénzedet nyernéd vissza.
Kiszelné Mohos Katalin marad a polgármester.
Persze: tévedhetek. Hát nem vagyok én a drága Miniszterelnök úr. De hogy egy kis személyes adalékot is vigyek a posztba, ha így lesz, akkor sem az én szavazatom lesz az, ami Bolváryt a polgármesteri székbe juttatja. Nekem (is) azért eléggé becsípődött a Cinke, nem én vagyok a legnagyobb rajongójuk. Én érvénytelen szavazatot fogok leadni a polgármester-jelöltekre, mindkettőt beikszelem. Számomra itt senki nem kínált fel választási lehetőséget: se Orbán Háború Viktor helytartójára, se a Cinke emberére nem szavazok. A CEN-összefogás kiszorított engem a partiból.
Jaaa, azt kérdezed, hogy mi van a Szépkovácsi Egyesület többi képviselője, tehát a Kiszelné Mohos Katalin csapatába tartozó képviselők esetében? Vajon ők is teljesen biztosak lehetnek abban, hogy továbbra is képviselők maradnak? Na, az már egy másik történet, és ez az a pillanat, és ez az a helyzet, ahol a CEN-Összefogás talán, kis szerencsével már valódi és látványos sikert érhet el.
A legnagyobb – lényegében az egyetlen, igazi – veszély, ami fenyegetheti Kiszelné Mohos Katalint, az, hogy egy olyan testület áll össze, amelyben a Szépkovácsiak kisebbségben maradnak. A dilemmában lévő szavazók, tehát azok, akik szeretnének valamiféle változást – és ők lehetnek Kiszelné hívei is – ugyanis ezzel a módszerrel remek menekülőutat találnak arra, hogy egyszerre kétféle akaratot is érvényre juttassanak: nem szavaznak Bolváry Gellértre, mert nem annyira elégedetlenek Kiszelnével, hogy büntessék (vagy egyenesen kedvelik őt, sőt, kifejezetten a rajongói, és sok ilyen ember van), de ugyanakkor leszedik a tábláról a bólogatóit: akár a régi(mostani) gárdából, akár úgy, hogy az új arcokat nem szavazzák be. Tehát nem az összes Szépkovácsi aspiránstól szabadulnak meg, ez semmiképpen sem fog összejönni, de néhánytól igen, és szerintem van olyan, aki vagy teljesen arctalan, talán a nevét se ismerik, vagy szívesen látnák a bukását, vagy eddig hírét se hallották. Magyarán csinálnak egy kis vérfrissítést, hogy Kiszelné se érezze magát annyira belekényelmesedve a szerepébe, és beterelik a testületbe a CEN-összefogás jelöltjeit. Egy részüket.
Vita a vitáról
Kiszelné Mohos Katalin nagyon szeretné, ha a faluban béke lenne. Közösen, együtt. Így szól a választási plakátján a záróakkord. Szép gondolat. El is morzsoltam egy könnycseppet, annyira meghatott.
Szerintem ő ilyenkor afféle Fidesz-békére gondolhat, amilyennek pl. Ukrajnában is lennie kéne, ha ezek a mocskos ukránok végre nem háborúznának tovább, hanem szépen megadnák magukat és beolvadnának az új Szovjetunióba. Vagy egy olyan békére gondolhat, amely plakátra való béke, és az egyetlen esélyt erre a fajta békére az jelenti, ha mindenki szépen Orbán Viktorra szavaz, mert nagyobb szükségünk van rá, mint valaha. Sose gondoltam volna, hogy egyszer élni fogok az 1950-es években, a béketáborban, a legvéresebb személyi kultuszban, de nem élvezem annyira ezt az időutazást, mint hittem volna. Nagykovácsiban pedig nyilván az lenne az ideális béke Kiszelné Mohos Katalin szerint, ha ő nyerne, és őt senki sem kritizálná, senki sem támadná, és nem hánytorgatnának fel a politikai ellenfelei mindenféle kellemetlenséget, mert az ilyesmi akadálya a Szent Békének.
2014-ben azért még nem volt ennyire finnyás a jó Polgármester Asszony, és a béke iránt sem volt ennyire elkötelezett, amikor cséphadaróként öklözött a negatív boxerrel, és pszichopatázni kezdett a kampányban, az azóta felszámolt blogján: az ő békepártisága addig tart, amíg a körülmények neki kedvezően alakulnak, ám ha kiborul a politikai bili, a cukormáz alól egy pillanatra csúfan kivillanhat a penészes torta.
Jöjjön előbb erre a friss példa.
Történt pedig az Úr 2024. éve május havának 13. napján, hogy a CEN-Összefogás egy polgármesteri vita megrendezését indítványozta a két jelölt, Bolváry Gellért és a regnáló Kiszelné Mohos Katalin között. Ez valami dicséretes monománia lehet náluk, pedig van tapasztalatuk a témában. Keserű. Ehhez elég felidézni ezt az emléket, amelyről már esett szó a blogban:
A Cinke Elnökének, Dr. Deák Józsefnek a magánya. Ilyen volt egy kerekasztal-beszélgetés a 2019-es választások idején: a Civilek Nagykovácsiért Egyesület rendezésében meghirdetett polgármester-jelölti vita és programismertető beszélgetés teljes kudarcba fulladt: Kiszelné Mohos Katalin és a Fidesz jelöltje eleve elzárkózott/visszalépett a lehetőségtől már előtte, Kósa Emőke eljött (a képviselő-jelölt/csapattag Horgas Péter kíséretében), majd rögtön az elején ki is mentette magát azzal, hogy ez a vitaest így értelmetlen, és lelépett. Ez itt a nagykovácsi politikai valóság igaz arca és kontrasztja: elöl minden fényben fürdik, de sötétség öleli körül a teret.
Kiszelné 2019-ben még csak ürügyet sem keresett különösebben arra, hogy miért nem vesz részt egy ilyen vitán. Csípőből hozta Lord Pökhend és Senorita Arrogansia szerelemgyerekének stílusát, és a győzelme után nagyjából bele is ragadt ebbe a szerepbe.
Hogy ez mennyire így van, azt jól mutatja az is, hogy az általa életre hívott – és ezért elismerés illette –, egykoron kifejezetten progresszív, jó hangulatú, és valóban nyitott beszélgetések színteréül szolgáló teadélutánok mostanra önfelszopó kirakat-és propagandaesemények lettek (én egy ilyen után szakítottam meg a látogatásaimat), sok / hivatali dolgozóval a közönség soraiban, és szigorúan video-és hangfelvétel tilalom mellett...mindenkit érdeklő témák esetében is (fotózni lehet). Egy ilyen teadélutánon szerintem gyakran több és jobb információáramlás zajlik /zajlott (részben a beszélgetések okán), mint a hivatalos tájékoztatásokban, de a nyilvánosságtól, visszakereshetőségtől való félelem simán felülírja a közérdeket is. A köz szolgája, aki kihagy egy ilyen kínálkozó lehetőséget ahhoz, hogy minél szélesebb körben informálhassa Nagykovácsi lakosságát...és gyorsan eljutott oda is, hogy inkább kifarol a konfrontatív helyzetekből. Például a nyílt vitákból.
A 2024-es vita ötlete nem a Cinkétől származott, hanem a már többször említett Horgas Pétertől, de éppen azért, hogy ne lehessen ezt a jó elképzelést betolni valamiféle dollárbalodali-sorosista-gyurcsányista-háborúpárti vonalra, ő ezt nem nyilvánosan adta elő, hanem ennek a teljes megszervezését, lebonyolítását átengedte KMK kihívóinak, akik éltek is a lehetőséggel. Az ötlet soha nem jutott el még a magvalósításnak a küszöbére sem, tehát szóba sem kerültek a vita lebonyolításának feltételei, körülményei, megrendezésének szabályai. Már a vita helyszíne és egyeztetett időpontja körül kialakult polémiánál megbukott a terv. Kiszelné alapból visszautasította az ötletet, ami nagy tapsot kapott a híveinél, miszerint így kell ezekkel bánni, korrekten, de keményen.
Szerintem viszont Kiszelné bámulatosan elsajátította egykori elődjének, Bencsik Mónikának a stílusát, amelyről pl. Fáber Dávid, ennek a falunak egykoron a demokrácia őreként tevékenykedő újságszerkesztője valószínűleg könyvet írhatna. Rossz és zaklatott napjain ugyanis, Bencsik Mónika szintén dermesztően lekezelő, kioktató és fensőbbséges tónusban tudott kommunikálni a polgárokkal. Kiszelné mindig úgy állította be magát hozzá képest, mint aki felette áll az efféle emberi gyengeségeknek, de ahogy látható, ebből egy szó sem maradt igaz mostanra...sem. Tudnám példákkal bővíteni a bizonyítékok repertoárját, hidd el.
Ennek a Bolváry Gellértnek írt, felelősségáthárító válaszlevélnek a ki nem mondott lényege, hogy ő nem fog bedőlni ennek a provokációnak, és nem fog leereszkedni olyanokhoz (értsd: nem fogja egy szintre emelni, felemelni magához azokat), akiknek öt éven át a hangját se lehetett hallani, és most hirtelen vitázni szeretnének. A gond csak az, hogy én pl. megtehetem, hogy hangosan röhögök a semmiből visszajött Cinkéken, mert én egy civil vagyok, de Kiszelné, a köz szolgájaként, nem bánhat így velük, nem nézhet keresztül rajtuk. Ha ez a felállás nem tetszik neki, akkor mondjon le, helyezkedjen el a civil életben, és onnantól majd vállvetve röhögünk a politizáló Cinkéken. Kiszelnének a saját szempontjából nézve – miszerint ezzel megóvja magát attól, hogy esetleg olyan helyzetbe kerüljön, amelyben romlanának az újraválasztási esélyei – teljesen igaza van. Ezt kockázatminimalizálásnak hívják a politikában. A kockázatminimalizálás továbbfejlesztett változatait, a mértékétől függően illiberalizmusnak, autoriter államnak, választási autokráciának, hibrid választási demokráciának /diktatúrának vagy nyílt diktatúrának hívják.
A demokrácia kockázatot jelent arra, aki nem hisz benne.
Másrészről viszont egy polgármesteri vitának semmi köze nincs ahhoz, hogy a vitát kezdeményező fél 132 éve, vagy csak 132 perce lakik a faluban, ahogy ahhoz sincs köze, hogy az illető naponta 132 közéleti-politikai posztot tolt fel az elmúlt 5 évben az internetre, vagy csak 132 kertészetit, és azt is csak a múlt vasárnap. A Magyar Köztársaság bármely állampolgárának joga van ahhoz, hogy politikai megmérettetésen vegyen részt, és egy frissen betelepült, ultrazöldfülű, 18 éves, alig felnőtt is kihívhatná vitára Kiszelné Mohos Katalint, legyen bár ő két ciklus óta polgármestere a falunak, és a NER helytartója nem utasíthatná el őt azzal, hogy pl. húzzál már a vérbe, te takonypóc, hát ki vagy te?, mert ez nem egy érv...elvileg. Itt, 2024-ben, Magyarországon azonban szinte intellektuális érv lenne, szóval de, mondhatná, elutasíthatná így is. És senki nem lepődne meg ezen a megafosok, a Bayer Zsoltok, a Kövér Lászlók, a Bencsik Andrások, a savas bácsik és az alavjú nénik országában, ahol ez az alábbi egy átlagos hétköznap terméke a "fideszes, jobboldali erkölcsi fölény" által.
Bolváry ráadásul 20 év itt él, tehát nehezen lehetne kívülállónak tekinteni, bármiféle értelemben. Polgárként, adófizető állampolgárként is elemi joga, hogy a települést vezető közszolga érvényesülni engedje a demokrácia vívmányainak egyes elemeit, minden szavazó üdvére, örömére, egy teljeskörű információszerzésre alkalmas eseményen, nyilvánosan. Mert egy ilyen vita megrendezése egyértelműen illeszkedne egy demokrácia, egy jogállam, a polgári élet kereteinek kiskátéjába. Ugye milyen szépen hangzik.
Talán nem véletlen, hogy NERniában annyira gyűlölik még a gondolatát is...2006 óta, akkor volt az utolsó miniszterelnöki vita. Jeles dátum.
Az is igaz – ahogy azt Kiszelné is felrótta neki –, hogy miután KMK egyáltalán nem reagált az első megkeresésre, Bolváry Gellért természetesen kihasználta a helyzetet, hogy legalább egy másodpercig nyeregben érezhesse magát, ezért kirakta az ultimátumszerű levelét, mintha ez bármire is kötelezné a polgármestert, és ezzel lényegében el is lehetetlenítette a további párbeszédet a témában...amely párbeszédnek persze nem volt esélyes sem. Kétségtelenül nem vall eleganciára ez a lépés.
Ettől függetlenül az is kristálytisztán lejött a párbeszédből, hogy a békepárti-szeressük egymást gyerekek-édibédizzünk Kiszelné Mohos Katalinnak mi a véleménye a demokráciáról: ugyanaz, ami 2019-ben, és ugyanaz, ami a kormányzatnak / Fidesznek 201o óta (és még régebbről), és ezzel mindent el is mondtam erről. Nem változott semmi, a minőség konstans.
Leleplezés vagy taktika?
Kiszelné Mohos Katalinnak két alpolgármestere van. Lehetne akár hét is, de ő elég nagyvonalú volt, megelégedett kettővel. Fegyveres-Fiskál Gábor az egyik: nélküle 2014-ben KMK nem lett volna polgármester, így az események láncolatánál fogva ma sem lenne az, tehát ő a polgármester egyik kemény embere, és sokak céltáblája, olykor szinte jobban, mint Kiszelné. A már említett Szemesy Barbara a másik. Tehát mindketten régi harcostársak, és sokszorosan megszolgálták a polgármester bizalmát. És viszont.
Nagy vicc, hogy éppen Szemesy Barbara szállította azt a balhét, ami hűen visszaadja miről is szól ez a kampány Kiszelné Mohos Katalin mosolykommandós-békevágya mögött, és tökéletesen illeszkedik a Fidesznek a kommunikációs kultúrájába, á la Orbán Viktor. KMK is megvillantotta a karmait egy kicsivel korábban Bolvárynak, ideje volt, hogy a tanítvány se maradjon le a mestere mögött.
Szemesy Barbara felrakott egy kommentet egy zárt facebook csoportba, amely egy olyan történetet vázolt fel, ami egyrészt meglepő, másrészt nem mulatságos.
Azért azt el kell ismernem: az alpolgármester asszony ezzel a kis storyval irgalmatlanul alávágott a Cinkének. Profi politikai munka, ami jár az jár. A polgármesteri vitával kapcsolatos tőrpárbaj Kiszelné és Bolváry között jól megalapozta Szemesy Barbarának a nagy sikert aratott megszólalását, aki egyszerre két eredményt ért el.
Egyrészt falhoz, és ugyanakkor kész helyzet elé állította a Cinkét.
Másrészt azonban úgy magára (és közvetve Kiszelnére) robbantotta a politikai öntökönszúrás lőszerraktárát is, ahogy annak idején az egyik ős-Cinke, aki belemondta a kamerába, hogy aki nem szereti a CBA-t, az természetesen nem szereti a regnáló kormányt (a Fideszt) sem. Ahogy 2016-ban, úgy szép dolog az őszinteség ma is, csak Szemesy Barbara esetében még rosszabbul alakult a dolog, mert Deák Józsefnek, a Cinke elnökének nem igazán jött be ez a műsor, és csípőből visszalőtt. Tanulékony ember: lőni, tölteni, lőni, tölteni, ugye, hiszen kampány van, megmondta a Doktorminiszterelnök Úr is. Zárásként mondanék valamit erről a párbeszédről, amelyet többen is kifotóztak és elküldtek nekem (persze sok kommentet generált Szemesy és Deák párbeszéde, már közben is, de azokat nem rakom fel)
Nem vagyok facebook tag, soha nem is voltam (ha leszámítjuk azt a két órát, ami után örökre ki nem tiltottak) és már nem is leszek, a blog olvasói előtt ismert okokból, nem részletezném. Én kizárólag a nyílt csoportok bejegyzéseit látom, vagy azt sem mindig, azt sem korlátlan ideig. Engem alaphelyzetben egyáltalán nem érdekel az, hogy mi zajlik egy zárt facebook csoportban. Tucatnyi ilyen van Nagykovácsiban, hidegen hagy az összes, egészen addig, amíg az ottani események nem befolyásolják alapjaiban az otthonom, a lakóhelyem legelemibb nyugalmát, biztonságát, vagy nem olyan politikai események színterei, amelyek szembe mennek mindennel, amit én fontosnak érzek (pl. a demokrácia).
Ez itt egy kivétel. Mert ez, amiről szó lesz, nem magánügy, nem magánbeszélgetés, hanem közügy, és értelemszerűen közérdeklődésre számíthat azoknál is, aki esetleg nem tudott eddig róla...nem véletlenül kaptam fel a fejemet rá én is, amikor hallottam róla. Vörös vonal.
Ha ugyanis igaz az, amit Szemesy Barbara állít – értsd: az ő interpretálását fogadom el az eseményekről – akkor ebben a faluban minden egyes szavazót, aki a CEN-Összefogásra, Bolváry Gellértre, illetve a CEN-Összefogáson belül a Cinke képviselőire szavaz, azt átvernek, megtévesztenek, becsapnak, kihasználnak, és úgy basznak át a palánkon, mint a lyukas gumilabdát a haragos szomszédok között. Ha tehát elfogadom, hogy Deák ezt az ajánlatot komoly szándékkal tette (könyörgött nekik /Kiszelnének), ahogy azt Szemesy állítja, akkor ez azt jelenti (azt jelenthetné), hogy Deák József valóban be akarta protezsálni két emberét a Szépkovácsiak közé, vagyis a Cinke egy politikai háttéralku keretében kívánt a közhatalom részesévé válni – amennyiben a szavazók ezt lehetővé teszik persze –, és mindabból, amit a szórólapjaikon hirdetnek, semmi sem igaz, mert valójában nem elégedetlenek a Kiszelné / Szépkovácsi / Fidesz választotta irányvonallal, és ha csapat részesévé válhattak volna, ők maguk is felvállalták és képviselni tudták volna mindazt, ami eddig a faluban történt, illetve elfogadták volna ennek továbbvitelét, folytatását. Vagyis – ebben az esetben – a szórólapjaikon, a kampányukban csak alibit igazolnak maguknak azután, hogy nem vették be őket a buliba: lényegtelen, hogy miről mit írnak, súlytalan kamu az egész. És ezzel nem először adnak táptalajt annak a feltételezésnek is, hogy ők valójában a Fidesz 2.0, a párhuzamos, civil Fidesz.
És az Összekovácsolók vajon tudtak már korábban erről a történetről? Úgy álltak össze a Cinkével, hogy Deák József elmondta nekik, miféle ravasz taktikai húzással szedte ki Kiszelnéből, hogy indít-e külön jelöltet...a Fidesz? És ha indított volna? Akkor a Cinke nem jön elő a ködből? Akkor rájuk – a Cinkére – már nincs szükség? Vagy miért olyan érdekes, hogy a Fidesz indít-e saját jelöltet? Attól tették volna függővé a Nagykovácsi szebb jövőjét ígérő gondolataikat, terveiket, elképzeléseiket...egyébként nem? És miért nem kérdezték egyszerűen csak meg a helyi Fideszt erről? És miből gondolta, hogy Kiszelné tudja-e, hogy indít-e jelöltet (jelölteket) a Fidesz? Hát a Szépkovácsi is csak egy civil egyesület, nem? Honnan tudhatnák? Ejnye.
Nem, én nem ebből a kommentváltásból tudtam meg, hogy a Fidesz támogatja Kiszelnét. Már rég készen volt a poszt háromnegyede, mire ez a story előjött. Ehhez csak gondolkodni kell egy kicsit. De leírva látni...taps nekem. Meg mindazoknak az ezreknek, akik itt élnek, és gondolkodnak.
Ha Deák József magyarázatát fogadom el arról, hogy miért akart találkozni Kiszelnével, miért vállalkozott erre a lépésre, akkor csak arra az egyszerű kérdésre kell választ kapnunk, hogy életszerű-e az általa adott magyarázat, és ha igen, akkor miért nem, illetve, ha nem, akkor miért igen, és hány éves a kapitány. Ha ugyanis ez a látogatás a Polgármesteri Hivatalban pusztán egy jól megtervezett taktikai-stratégiai lépés volt a részéről, és mélyen felháborítja, hogy egy magánbeszélgetést Szemesy Barbara így kitereget a nyilvánosság elé, aki ráadásul még a dátumokra sem emlékszik, az eljárása pedig homlokegyenest szembe megy mindazzal, amit a Szépkovácsi a kirakatban képvisel a közös, békés együttélésről, akkor még mindig nem vagyunk közelebb a megfejtéshez. Deák József tényleg azt gondolta – mindazok után, amit hosszú éveken át műveltek Kiszelnével, a Nagykovácsi Önkormányzattal / képviselőkkel az egész ország előtt a Linum Udvar ügyében –, hogy majd tárt karokkal fogadják őket, és beveszik két képviselőjüket a Szépkovácsiak közé?
És ugyanezen okból, Szemesy Barbara tényleg úgy gondolta, hogy Deák Józsefnek ez az ajánlata komolyan vehető? Elhitte? Nem érezte úgy, hogy valami nem stimmel ezzel az ötlettel kapcsolatban? Vagy ismerve a helyi viszonyokat és a Cinkét, nagyon is érthetőnek tűnt, hogy egy ilyen civil egyesület, mint a Cinke, joggal és elfogadható indokkal lépne frigyre a Szépkovácsival, hiszen ő is úgy vélte, hogy a két csapat háttere nem esik olyan messze egymásétól?
♦
Én tudom, hogy személy szerint Szemesy Barbarának vagy Deák Józsefnek a magyarázatát tartom-e életszerűbbnek, és azt is tudom, hogy Nagykovácsi "füstös kis hivatali szobáihoz" képest, amelyekben ilyen beszélgetések zajlanak, Dániában kristálytiszta és jó illatú a levegő. Van tudomásom ilyen titkos, nagyon durva témát érintő beszélgetésekről még – és velem együtt még 80 embernek, akik értesültek róla anno az Öregiskolában – így a terjengő bűz nem mai.
És természetesen van válaszom.
Ezekre a fenti kérdésekre te magad is választ adhatsz. Legkésőbb június 9.-én. És amikor majd összesítik, véglegesítik és kihirdetik a szavazás végeredményét, akkor tudni fogjuk valamennyien, hogy rés nyílt-e a zord idők felhőtakaróján, vagy csak hiú reményekbe kapaszkodtunk, itt, Európában, Nagykovácsiban.